Dnes je piatok, 02.december 2022, meniny má: Bibiána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nahliadnutie do zákulisia Zle stráženého dievčaťa

november 23, 2022 - 08:07
Balet Slovenského národného divadla pripravil pre návštevníkov lahôdku. Farebnú, veselú a láskavú, ktorý v súčasným náročných a pochmúrnych dňoch vyčarí každému úsmev na tvári. My sme zašli ešte ďalej, a to rovno do útrob budovy, kde sa umelci pripravovali na generálnu skúšku baletného diela, ktoré sa v SND uvádzalo naposledy pred tridsiatimi rokmi pod titulom Márna opatrnosť.
Foto: 
Vyacheslav Shambazov

Ako si predstavujete ideálne strávený čas s rodinou? Zažiť spolu niečo príjemné, čo vo vás bude doznievať ešte dlho? Presne takéto chvíle vám ponúka Slovenské národné divadlo so svojimi rodinnými predstaveniami. A ak si z ponuky vyberiete nový balet Zle strážené dievča, ulahodíte všetkým svojim zmyslom. Vidieť obecenstvo plné detských návštevníkov poteší každého milovníka divadla. Ale keď vidíte úprimnú radosť takéhoto obecenstva, džavotavé výskanie a čisté vychutnávanie si prítomného okamihu, je isté, že aj vaše srdce sa začne pomaly roztápať v príjemnom pocite, ktorý súčasnosť neposkytuje často. A tento pocit strhne aj vás. Balet Zle strážené dievča je skvelou voľbou pre každého, kto potrebuje presmerovať svoje myšlienky zo sveta temnoty do príbehu plného slnka, kde má všetko svoj jasný poriadok a nechýba mu vytúžený šťastný koniec.

Rôznorodosť kostýmov, ktoré sa pod šikovnými rukami garderóbierok striedajú na javisku či veselé štebotanie z maskerní, aj to je súčasť príprav veľkolepých umeleckých projektov, k akým balet nesporne patrí. Komický balet pre celú rodinu v choreografii sira Fredericka Ashtona, je dedinským príbehom, v ktorom sa vdova Simona márne snaží zabrániť láske svojej dcéry k mladému farmárovi. Klasický baletný titul začal písať svoju históriu ešte v roku 1789. Obľúbený balet vás zaručene ohúri krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými scénami.  Na javisko SND sa vracia po tridsiatich rokoch. Tak ako je titul ozdobou repertoáru mnohých popredných baletných súborov sveta, zaručene vnesie svetlo do každého chmúrneho novembrového dňa aj vám. Divadlu sa pri tomto balete podaril ešte ďalší milý krok navyše. V rámci projektu detský divadelný pas na generálku baletu Zle strážené dievča/La Fille mal gardée pozvali pravidelného diváka Eugena aj s celou triedou. Stal sa totiž prvým návštevníkom, ktorému sa podarilo  detský divadelný pas naplniť. Za necelý rok navštívil všetkých desať rodinných predstavení v repertoári činohry, opery a baletu a za každú návštevu divadla získal nálepku do svojho pasu.

- - Inzercia - -