Dnes je piatok, 30.september 2022, meniny má: Jarolím
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chcete každému vyhovieť?

júl 17, 2022 - 16:00
Vyhovieť každému môže znieť ako skvelý nápad, všetci budú šťastní a vy budete mať miesto na výslní priateľského rebríčka dokonalosti, obklopená láskou a konštantným prijatím. Stop, milé dámy! Čosi také neexistuje ani v ideálnom svete. Namiesto vyhovenia každému sa naučte stanoviť si hranice. Je to dôležitejšie, ako si myslíte.
Foto: 
shutterstock

Lujza roky preferovala tvrdú prácu a vnímanie seba za „dobrú“, pričom iných ľudí často uprednostňovala pred sebou. "Bolo to pre mňa také prirodzené ako dýchanie," povedala. "Bola som hrdá na to, že som tu pre každého, snažila som sa byť najlepšia, robiť všetko najlepšie, vynaložiť veľa úsilia..."

Všetko sa to však začalo meniť v roku 2005. Lujza príliš veľa pracovala, prechádzala rozchodom a zápasila s vážnym ochorením imunitného systému, keď ju zasiahlo zistenie: "Ako to, že napriek všetkému úsiliu, ktoré som vynaložila na „snahu byť dobrá, sa necítim sa dobre?"

„Veľa času som sa nemala rád. Vlastne som sa nenávidela,“ pokračuje Lujza, paradoxne odborníčka na vzťahy v hlavnom meste. "Naozaj som mala obrovský strach povedať nie," priznáva. Ten rok znamenal začiatok jej „veľkého prebudenia“ k tomu, čo ona a ďalší odborníci tvrdia, že môže byť problematickým zvykom, ktorý má tendenciu negatívne ovplyvňovať jednotlivcov a ich vzťahy: túžba páčiť sa ľuďom a vyhovieť.

Hoci sa ľudia, ktorí sa chcú stále páčiť a všetkým vyhovieť, môžu mýliť alebo ospravedlňovať svoje správanie ako altruizmus, odborníci zdôrazňujú, že existuje rozdiel.

shutterstock_1396867250.jpg

Chcete každému vyhovieť?
Foto: 
shutterstock

Spadáte aj vy do kategórie "vyhovovačov"? Čo s tým urobiť?

  1. Typickým znakom toho, že chcete každému vyhovieť, je to, že svoje vlastné potreby staviate na vedľajšiu koľaj kvôli ostatným, máte problém povedať nie a určiť si hranice, cítite zodpovednosť za pocity iných, vyhýbate sa konfliktu a neustále sa ospravedlňujete.
  2. Príliš sa snažíte, aby boli ostatní šťastní, nech to stojí, čo to stojí. Týka sa to najmä žien, od ktorých bolo historicky vyžadované "slúžiť", ale aj ľudí z rôznych menšín, keď prichádza pocit, že musia svetu niečo dokázať.
  3. Na to, aby ste definitívne rozlúskli hádanku, či chcete každému vyhovieť sa spýtajte samých seba, či ľuďom vyhovujete, lebo ide o sledovanie svojich vlastných hodnôt štedrosti a empatie, alebo naopak, či len chcete naplniť očakávania iných.
  4. Aby ste zlozvyk "posluhovania" iným zlomili, dajte si týždeň na to, aby ste identifikovali svoje správanie a svoje potreby. Skúste povedať "nie" alebo jasne artikulovať svoj názor tam, kde cítite potrebu a pozorujte výsledky. Skúste sa pred každou odpoveďou na akúkoľvek požiadavku zamyslieť a nesiahnite po automaticky predvolenom "áno".

- - Inzercia - -