Dnes je piatok, 30.september 2022, meniny má: Jarolím
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Korfu: Smaragdový ostrov pre lovcov mýtov aj dobrodružstva

júl 06, 2022 - 14:00
Najzelenší z gréckych ostrovov, Korfu, je posiaty belasými domami, byzantskými kostolmi, zvyškami benátskych pevností a gréckych chrámov. Na neveľkom kúsku zeme sa prejdete starobylými uličkami rímskej dediny Kassiopi aj preskúmate centrálnu promenádu Liston v hlavnom meste s rovnomenným názvom Korfu.
Foto: 
shutterstock

Pre nezabudnuteľný kúpeľný zážitok sa namydlíte v minerálnom bahne na pláži Logas, aj stratíte reč pri výhľadoch ponúkajúcich sa z hradu Angelokastro či paláca Achillion. Korfu je však omnoho viac, ako tento skrátený úvod. Korfu je magická energia a životodarná šťava, ktorá z tejto vzácnej zeme vytryskuje na každom kroku. Zacestujte si s nami.

Rýchla dovolenka, letecky a pohodlne

Korfu je pravidelnou ponukou slovenských cestovných kancelárií, ale na svoje si prídu aj „praví“ cestovatelia, teda ľudia, ktorí nie sú prívržencami organizovaných zájazdov. Ostrov ponúka skutočne rozmanité zážitky a to doslova na dosah ruky. Letecky sa pohodlne dostanete z Viedne či Bratislavy, nadšenci cestovania autom môžu okúsiť výlet cez Srbsko a Severné Macedónsko, alternatívne dokonca cez Taliansko, aby nakoniec na ostrov nakoniec doplávali trajektom. Ak však potrebujete ušetriť čas aj peniaze, letecky sa to dá zvládnuť za dve hodiny a v sume, ktorá obsahuje len dve cifry. Tak sme išli aj my- z viedenského letiska, s dvoma malými deťmi a štyrmi príručnými batohmi. Viac vám tu v lete netreba. Spontánne rozhodnutie, ktoré sme spravili týždeň pred odletom sme neoľutovali, práve naopak.

Magická energia- zaujímavosti, mýty a povery

Pri rozhovoroch s domácimi sme sa dozvedeli, že ostrov údajne leží na dráhe, akomsi pomyselnom zemskom meridiáne, ktorý spája viaceré miesta s magickou energiou. Možno práve toto tvrdenie je dôvodom, prečo tu mnoho ľudí nájde svoje útočisko práve v čase, keď im niečo chýba, zdravotne-fyzicky či psychicky. Ľudia s autoimunitnými diagnózami, ako napríklad skleróza multiplex, tu žijú roky bez zhoršenia stavu, dýchajúc čerstvý vzduch, nasávajúc vitamín D zo slnka a plávajúc v mori. Iní, trpiaci depresiami či úzkosťami tu nachádzajú zmysel, prečo ísť ďalej. Prsty v tom môže mať samozrejme aj skvelá stredomorská strava, celé to do seba akosi zapadá. Všetko toto si uvedomila aj cisárovná Sisi, ktorá tu v roku 1890 postavila krásny palác Achillion. Sisi sa cítila dusená veľmi prísnym protokolom, dominujúcou svokrou a usporiadaným životom vo Viedni a často trpela depresiami. Práve Korfu jej poskytovalo želané útočisko- oázu zdravia, kde sa pravidelne vracala. V blízkom okolí bola dobre známa a veľmi obľúbená, pretože v dolnom Gastouri, dedine, kde sa palác nachádza, nechala vykopať studňu, ktorá zachránila ženy chodiace dlhé vzdialenosti za dobrou vodou. Ak vám vystane čas, choďte sa na Achillion pokochať nielen architektúrou, ale najmä záhradou a výhľadmi, ktoré ponúka. Ihneď pochopíte, prečo cisárovná za zdravím cestovala práve sem.

Nedajte na prvý dojem, stojí to za to a my vieme, ako si to uľahčiť

Ostrov má skutočne akési nevysvetliteľné čaro, aj keď môže trvať pár dní, kým si ho uvedomíte. Môže vás pomýliť prvotný šok, nie úplný poriadok a neorganizovanosť, ktorá sem jednoducho patrí. Pravdou však je, že domáci sa snažia čeliť problémom a bojovať s byrokraciou v otázkach recyklácie aj celkovej infraštruktúry smaragdového ostrova, ako len vedia. Tým, že sme mali možnosť navštevovať ostrov v priebehu rokov, už teraz sú vidieť pokroky a úsilie, ktoré za ich dosiahnutím stálo. Hoci bude cesta k dokonalosti ešte chvíľu trvať, nenechajte sa odradiť, Korfu proste stojí za to.

Ak sa na ostrov dostanete bez detí a záväzkov, určite si prenajmite auto alebo skúter. Bolo by hriechom nepocestovať najkrajšie pláže a miesta s výhľadmi, ktoré vyrážajú dych. V niektorých zákrutách budete trúbiť, lebo cesty sú úzke a neprehľadné, ale po pár hodinách za volantom nadobudnete istotu, vďaka čomu sa dostanete na miesta, aké neuvidíte nikde inde. Nedovoľte strachu, aby vás ovládol, to čo zažijete v malebných dedinkách skrývajúcich sa v zelených kopcoch, alebo na rôznorodých plážach či vyhliadkach vám bude ponúkať útočisko v spomienkach ešte dlho po návrate. V prípade, že tak ako my, cestujete s malými deťmi, stavte na ubytovanie čo najbližšie k pláži a bez veľkého prevýšenia. Ideálne sú dediny Dassia a Ipsos , kde sa hravo dostanete s detským kočíkom a pozvoľný vstup do mora vám ponúkne želaný oddych bez toho, aby ste boli neustále v strehu. Výhodou je aj mestský autobus, ktorý vás pohodlne dopraví do hlavného mesta či iných častí ostrova.

Ideálny čas vycestovať je neskorá jar alebo skorá jeseň. Stred leta môže byť extrémne horúci a počasie vám môže ľahko znepríjemniť spoznávanie tohto čarovného miesta. Vyhnite sa aj dvom týždňom od 15. augusta. V tomto čase sa ostrov spravidla zaplní mladými Talianmi prichádzajúcimi trajektami z juhu, bažiacimi po neviazanej zábave a uvoľnení- pre vás to znamená cesty plné skútrov a štvorkoliek, hluk, cigaretový dym a preplnené pláže. Naopak zaujímavým zážitkom je návšteva počas gréckej Veľkej noci, ktorá je ortodoxná, takže sa neprelína s tou našou. Na historickej pešej zóne známej ako Liston, kedysi prístupný iba aristokracii, sa z okien tradične vyhadzujú hlinené vázy amfory, aby sa z domácností vyhnali zlí duchovia...na tých si dajte pozor aj keď vešiate prádlo, mohli by vám ho totiž opľuť bosorky, ktoré sa v miestnych poverách spomínajú často.

Kerkyra- ochutnávka dobrôt z Korfu

shutterstock_2019246152.jpg

Korfu: Smaragdový ostrov pre lovcov mýtov aj dobrodružstva
Foto: 
shutterstock

Nádherné hlavné mesto ostrova, Korfu alebo po grécky Kerkyra, je spleťou dláždených uličiek a elegantných budov z benátskej éry, z ktorých mnohé zastrešujú neformálne taverny s morskými plodmi a obchody so suvenírmi. Staré mesto zapísané na zozname UNESCO, ktoré sa sústreďuje na Esplanade, rozľahlom zelenom námestí, je strážené dvoma impozantnými pevnosťami zo 16. storočia a zahŕňa aj množstvo kostolov, ako napríklad Kostol sv. Spyridona, patróna ostrova. Súčasťou nábrežia je prístav s pravidelnými trajektmi do mesta Igoumenitsa na gréckej pevnine a dennými výletnými loďami do susedného Albánska. Kerkyra je romantická a pulzujúca. Budete sa tu chcieť túlať a túliť. Ochutnajte tradičnú moussaku, alebo si len tak vezmite pita gyros do ruky. Ak hlad ešte nepociťujete, poslúži vám tradičný ľadovo vychladený alkohol ouzu a k nemu prislúchajúce mezze- teda malé slané pochutiny, ktoré sa k nemu ponúkajú. Nakupovať môžete v lokálnych obchodíkoch, čím podporíte miestnych výrobcov. Tradičné olivové mydlo tu môžete kúpiť v rodinnej prevádzke, kde vám radi ukážu proces jeho výroby. Plavky si berte aj na výlet mestom. Môže sa vám stať, že zablúdite do parku Mon Repos a budete chcieť skočiť do priezračnej vody- odporúčame.

Kassiopi

Na severovýchode ostrova, 36 kilometrov severne od mesta Korfu, si táto tradičná rybárska dedina napriek veľkej popularite zachovala svoj charakter. S výhľadom na pekný prístav plný drevených rybárskych lodí ponúka výber taverien a kaviarní s morskými plodmi a inými dobrotami. Pokojné a ležérne miesto, je obzvlášť známe svojimi početnými malými zátokami s bielymi kamienkovými plážami a úžasným tyrkysovo modrým morom. Najlepší spôsob, ako preskúmať tento úsek pobrežia, je prenajať si malú loď. Pre dokonalé výhľady sa vydajte na zrúcaninu byzantského hradu na svahu za dedinou. Ľahko sa sem dostanete aj autom či na skútri. Dobrou správou je, že Kassiopi je zároveň súčasťou mnohých organizovaných lodných výletov, vďaka ktorým viete spoznať kus ostrova v jednom dni.

Paleokastritsa a La Grotta

Paleokastritsa leží na opačnej strane ostrova ako Kerkyra a ihneď zbadáte rozdiel- zahŕňa nádherný úsek členitého pobrežia so šiestimi hlbokými, zakrivenými zátokami, ktoré ukrývajú nádherné pláže, piesočné aj kamienkové, siahajúce až po krištáľovo čisté modré more. Je obľúbená medzi výletníkmi, takže v hlavnej sezóne je tu rušno. V kopcoch vypínajúcich sa nad pobrežím nájdete ďalšiu atrakciu – kláštor z 13. storočia s dvornou záhradou, kostolom a malým múzeom. Pláž La Grotta v Paleokastritsy je jednou z najkrajších pláží celého ostrova- samotná je malá a skalnatá, ale keď skočíte do priezračnej vody, nájdete podmorský svet plný farebných rýb. Pláž sa môže pochváliť aj skokanským mostíkom, z ktorého môžete skákať priamo do mora, ak máte guráž. Ak vás adrenalín v podobe skokov neláka, oddýchnite si tu v taverne s dokonalým výhľadom.

Angelokastro

Byzantský hrad z 13. storočia sa nachádza na strane strmého útesu na najvyššom vrchu Korfu. Bol postavený na skalnatom a ťažko prístupnom teréne ako ochranné opatrenie a tiež leží neďaleko dediny Paleokastritsa. Spolu s hradmi Kassiopi a Gardiki slúžili ako obranný trojuholník, ktorý poskytoval obyvateľom výhľad na všetky strany. Počas storočí, v ktorých bol v prevádzke, zohral kľúčovú úlohu pri obrane Korfu pred útokmi pirátov, ako aj počas troch osmanských obliehaní a nikdy nepadol. Dnes zostali len ruiny vrátane malého kostolíka, podzemnej kaplnky a pôvodných múrov. Stojí za to vyraziť na Angelokastro, kde sa môžete pokochať výhľadom na mesto Korfu, more a grécku pevninu na juhovýchode. Vstupné je zanedbateľné v porovnaní s tým, čo uvidíte. Pozor- na to, aby ste sa dostali k hradu, musíte byť v slušnej forme, z parkoviska vedie strmé a skalnaté stúpanie.

Glyfada

Pláž, ktorú mnohí považujú za najlepšiu na ostrove, leží tiež na západnom pobreží Korfu, 26 kilometrov západne od Kerkyry a dva kilometre južne od dediny kľukatej dediny Pelekas. Nádherný, dlhý úsek pláže s jemným zlatým pieskom, je lemovaný ležadlami a slnečníkmi aj svahmi pokrytými borovicovými lesmi a olivovými hájmi. V okolí je niekoľko veľkých hotelov a apartmánov, ale turisti tu nájdu aj taverny, kaviarne a zariadenia na vodné športy, vrátane vodných skútrov, vodných bicyklov a jazdy na banáne. Úžasné západy slnka, ktoré tu zažijete s drinkom v ruke pri tónoch relaxačnej hudby, si proste nemôžete nechať ujsť.

Bodka nakoniec

V liste by sme mohli takto pokračovať aj ďalej. Rýchlo zistíte, že hoci sa ostrov nezdá veľký, preskúmať ho chce omnoho viac, ako jednu návštevu. Okrem času na pláži sa môžete venovať aj turistike, ktorá je tu tiež vyhľadávanou aktivitou, najmä vďaka prepojeniu mora a hôr. Ak ste vyznávačmi hudby, stavte na koncerty ponúkané symfonickým orchestrom. Ak vás lákajú iné zážitky, naučte sa niečo nové na prírodných farmách, zacvičte si jogu, alebo choďte na ochutnávku vína spojenú s miestnymi špecialitami. Aj také je Korfu.

Tradičné hádzanie amfor z okien Listonu na Veľkú noc

The Pot Smashing during Corfu Easter celebrations .Bella Vista Hotel Corfu (2014)

- - Inzercia - -