Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Vášeň skrytá v jedinečných výrobkoch Liptova

jún 13, 2022 - 21:13
Leto klope na dvere a vždy je skvelé vrátiť sa z pobytu na horách s nezabudnuteľnými zážitkami a plným telefónom fotografií. Liptov je na zážitky stvorený. A leto v tomto regióne bude ešte o čosi zaujímavejšie, lebo vzniklo niečo, čo dojmy z dovolenky umocní aj po vybalení kufrov. Na Liptove totiž vytvorili Produkt Liptova – značku regionálnych produktov.
Foto: 

Kvantita vs. kvalita

V stanovovaní priorít mali od úvodu jasno. Najdôležitejšia je kvalita, ktorú musí sprevádzať tradícia, príbeh a kus lokálneho kumštu. Po mesiacoch príprav predstavili verejnosti nový projekt, ktorý má malých podnikateľov dostať pod jednu strechu. Tí najlepší sa tak budú môcť uchádzať o punc s označením Produkt Liptova. „Našou snahou bolo vytvoriť udržateľný systém podpory lokálnych výrobcov a zamerať sa na marketing Liptova. Je to inovácia, ktorá má šancu na úspech a verím tomu, že návštevníci si radi odnesú domov naše kvalitné produkty,“ avizoval na začiatku projektu predseda predstavenstva Oblastnej organizácie REGION LIPTOV Ján Blcháč. Záujem samotných výrobcov bol veľký. Nechýbali producenti syrov, čajov, medovníkov, ale napríklad aj medu. Šancu však dostali všetci, ktorí stavili nielen na chute, ale aj na udržateľnosť, ekológiu a lásku k prírodnému bohatstvu. 

Liptov bližšie k ľuďom

Rozmanitosť a pestrosť Liptova dali tušiť, že núdza o záujemcov v regióne nebude. Nečudo, veď okrem atraktívnej značky získajú pre svoje výrobky marketingové zázemie a jeden veľmi dôležitý predajný kanál. „V informačných centrách majú od leta vytvorené regionálne pulty, kde si návštevníci Liptova budú môcť tieto výrobky kúpiť a šíriť tak dobré meno nášho regiónu,“ prezradila riaditeľka Oblastnej organizácie REGION LIPTOV Darina Bartková. Ťažko by však predávali, keby sa o nich nikto nedozvedel. Produkt Liptova má preto ambíciu stať sa obľúbenou a medzi turistami vyhľadávanou značkou. „Oblastná organizácia dokáže poskytnúť výrobcom výbornú propagáciu a ponúknuť im aj ďalšie služby bez toho, aby za to museli platiť, čo je v dnešnom čase veľmi dôležité. Mnohým podnikateľom už na marketing nezostávajú peniaze a táto značka im môže veľmi pomôcť,“ vyzdvihla výhody projektu manažérka Miestnej akčnej skupiny Horný Liptov, ktorá je spolu s Miestnou akčnou skupinou Dolný Liptov partnerom projektu.

Výnimočné výrobky

Certifikáty nakoniec získalo celkovo jedenásť výrobcov, napríklad tradičných krojov, prírodných mydiel, masla, mlieka a syrov, ale aj bylinných čajov. Každý z nich zaujal nielen kvalitou, ale aj poctivosťou a vášňou, ktorú mu vdýchli jeho tvorcovia. Platí to aj o už spomenutých čajoch. Napriek tomu, že horské lúky sú najmä na jar bohato posiate rôznou kvetenou, cielene pestovať bylinky v tomto prostredí si vyžaduje veľké odhodlanie a najmä znalosti. „Na našich plantážach sme skúšali až stopäťdesiat druhov, no v súčasnosti je to asi polovica. Každá bylinka má svoj rituál, ktorý pri nej musíte dodržať,“ poodhalil tajomstvo úspechu konateľ Bio Tatry Ľubomír Kružliak. Kto sa chce pýšiť značkou Produkt Liptova, musí byť vo svojom podnikaní výnimočný. Túto podmienku splnili aj výrobcovia medu zo Včelieho kráľovstva, ktorí ho neupravujú a väčšiu časť práce nechávajú na včely. Aj preto je prirodzene kryštalický. Certifikátom kvality sa môžu hrdiť aj Liptovské droby, ktoré sa stále hlasnejšie pýtajú na jedálne lístky v reštauráciách po celom regióne. 

Medovníky zaradené medzi Produkty Liptova reprezentujú výrobcovia Med(veď)ovník a Medona, bylinkové čaje značka BioTatry, mydlá značka Krmešáky. Za kvalitnými kravskými výrobkami nájdu záujemcovia Salaš Pastierska a Poľnohospodárske družstvo Lisková – Sliače, med s ocenením Produkt Liptova vyrábajú Iveta Nádašdyová a Ľubomír Sova, Liptovské droby Štefan Tkáč,  kroje z Liptovských Sliačov Emília Šimčeková a tkané koberce a prestierania na stôl Michal Lorenčík. 

Viac o značke regionálnych produktov a zoznam poctivých liptovských výrobkov nájdete aj na www.produktliptova.sk.

Za všetkým hľadaj príbeh

Jednou z oblastí, na ktorú sú Liptáci mimoriadne pyšní, je však tradícia výrobného procesu, využívanie ručnej práce, silný životný príbeh a návrat ku koreňom. Všetky tieto atribúty do bodky splnil aj mladý tkáč kobercov a prestieradiel Michal Lorenčík. „Našiel doma staré krosná, ktoré sme rozložili a ihneď ho táto práca zaujala. Zistil, že si vie ručne vyrobiť priadzu, naučil sa používať kolovrátok a to, čo spod jeho rúk začalo vychádzať, prekvapilo aj nás,“ hovorí hrdo matka zdravotne postihnutého syna Jana Lorenčíková. Príbehov a emócií, ktoré sú vtesané do každého oceneného výrobku, je mnoho. Stojí za to precítiť ich spolu s ich autormi a aspoň kúsok z nich si priniesť z dovolenky či výletu z Liptova domov, prípadne nimi obdarovať blízkych či známych. Veď, ako sa vraví, Liptov treba zažiť. Vďaka Produktu Liptova sa to dá hneď na viackrát...

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. 

- - Inzercia - -