Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Láska kvitne v každom veku...otázkou je, na čom záleží

jún 09, 2022 - 16:00
Je to síce príslovie ošúchané, ale skutočne pravdivé. Nezáleží pritom na čísle, ale na tom, či sa jedno srdce dokáže tomu druhému úprimne otvoriť. Ako sa pozerajú na lásku a vzťahy rôzne vekové kategórie? Čo je skutočne dôležité?
Foto: 
shutterstock

Z pohľadu psychológie majú kvalitné vzťahy každého druhu, vrátane kvalitných romantických vzťahov, hlboký vplyv na fyzické zdravie a psychickú pohodu. Kvalita romantických vzťahov je však dôležitá a potenciálne krehká. Čo robí romantický vzťah trvalým? Ako sa mení láska v priebehu života?

Životné etapy

Predchádzajúci výskum Tuckera a Aarona (1993) naznačuje, že spokojnosť v manželstve sa zvyčajne uvádza ako najvyššia v nových manželstvách, ktorá sa znižuje v strednom veku a zlepšuje sa neskôr v živote. Vrcholy a minimá spokojnosti vo vzťahu mapujú rôzne životné etapy. Napríklad stredný vek sa považuje za obzvlášť stresujúce obdobie pre páry kvôli záväzkom, ako je práca, starostlivosť o deti, finančný stres a starostlivosť o starších príbuzných. Staršia dospelosť však nie je bez problémov, pričom starší dospelí čelia prechodom, ako je odchod do dôchodku, prázdne hniezdo a potenciálne zhoršenie zdravotného stavu.

Nový výskum

Nedávny výskum, ktorý dokončila Kate Burke, sa zameral na identifikáciu a preskúmanie vzťahov ako ich opisujú mladší a starší dospelí. Výsledky boli fascinujúce. Prvými piatimi najviac hodnotenými prvkami úspešných romantických vzťahov u starších dospelých boli úprimnosť, komunikácia, spoločnosť, rešpekt a pozitívny postoj, zatiaľ čo medzi päť najlepšie hodnotených prvkov úspechu romantického vzťahu u mladších dospelých patrila láska, komunikácia, dôvera, príťažlivosť a kompatibilita.

Čestnosť

Najmä čestnosť bola najzákladnejším prvkom úspechu vzťahu, na ktorý apelovala skupina starších dospelých. Skupina mladších dospelých neidentifikovala úprimnosť ako prvok úspechu vo vzťahu. Starší dospelí definovali čestnosť ako schopnosť „veriť jeden druhému pravdivým spôsobom“. Úprimnosť je zaujímavý koncept, pretože zahŕňa sebaodhalenie a riziko, že jednotlivca dostane do zraniteľnej pozície, a napriek tomu schopnosť úprimného odhalenia pozorným, dôveryhodným a citlivým spôsobom môže uľahčiť hlbšiu úroveň intimity vo vzťahu. Okrem toho výskum naznačil, že sebaakceptovanie sa zvyšuje s vekom, a že s vekom majú ľudia silnejší zmysel pre svoje skutočné ja a menší rozpor medzi „skutočným“ a „ideálnym“ ja. Je možné, že skupina starších dospelých v spomínanej štúdii mohla čerpať zo svojich rozsiahlych skúseností a uznala úprimnosť za kľúčovú pre dlhodobý úspech romantických vzťahov. Naopak, mladší účastníci hodnotili dôveru a komunikáciu ako základné hnacie sily úspechu vo vzťahu. Mladší dospelí definovali dôveru ako schopnosť „spoľahnúť sa jeden na druhého a byť jeden druhému oporou“ a „byť si navzájom verní“.

(Zdroj: Psychology today)

- - Inzercia - -