Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Patrícia Kordiaková: Na Slovensku máme všetko, čo potrebujeme

jún 08, 2022 - 10:30
Patrícia Kordiaková sa v Spravodajskej televízii TA3 na pozícii moderátorka a redaktorka špecializuje na zahraničné spravodajstvo. Vo voľnom čase lozí rada po skalách a upozorňuje na udržateľnú módu. Planétu Zem máme totiž len jednu.
Foto: 
Archív Patrícia Kordiaková

Aká bola vaša cesta k postu redaktorky zahraničného spravodajstva v TA3?

K zahraničiu ma to ťahalo odjakživa. Už na strednej škole ma bavilo cestovať a spoznávať nové krajiny. Chodila som na španielske bilingválne gymnázium a na základe toho ma zlákala aj latinská kultúra a všetko, čo je s ňou spojené. Tanec, jedlo, jazyk, životné nastavenie miestnych obyvateľov... Niektorí ľudia ma dokonca na základe môjho vzhľadu aj považovali za Španielku (smiech). Svet je veľmi rozmanitý a tým si ma zlákal. Po gymnáziu som vyštudovala medzinárodné vzťahy a diplomaciu a začala pracovať na Honorárnom konzuláte Spojených štátov mexických.

Čím si vás získala práca novinárky? Čo máte na nej najradšej?

Je to súhra všetkého, čo zahŕňa. Veľmi ma baví byť v štúdiu a rozoberať jednotlivé témy do hĺbky s rôznymi zaujímavými hosťami. Veľmi si vážim, že TA3 mi dáva priestor na dlhšie analýzy. Pred pandémiou som chodila na zahraničné cesty a bolo veľmi príjemné zažiť to, o čom píšem a hovorím, aj na vlastnej koži.

Na vlastnej koži ste zažili aj Izrael v čase zvýšeného napätia.

Áno, boli sme v Izraeli v čase, keď ho ostreľovali z Pásma Gazy. Aj to patrí do práce novinára, ktorý sa špecializuje na zahraničie. 

img-2931.jpg

Foto: 
Archív Patrícia Kordiaková

Vojna na Ukrajine trvá už tri mesiace, spracovávať podobnú tému nie je jednoduché ani pre redaktorov, ako sa s tým pasujete?

Začiatky boli ťažké, počítali sme so všetkými možnými scenármi, ale až po  prejave Vladimira Putina sme si uvedomili, že je naozaj zle a spustila sa invázia. Chválim mojich kolegov za nasadenie dvadsaťštyri hodín, sedem dní v týždni, boli sme nonstop v intenzívnej práci, na mobile, jednoducho, stále k dispozícii. Prvý týždeň sme takmer nespali, boli sme neustále v strehu. Teraz intenzita práce už nie je taká ako na začiatku. 

Dianie zo sveta pokrývate v Štúdiu TA3, príležitostne moderujete aj správy a prinášate aj rozhovory s rôznymi zaujímavými hosťami. Ktorý vo vás v poslednom čase zarezonoval?

Prednedávnom som mala v štúdiu poradcu ukrajinského ministra obrany alebo učiteľa, ktorý dobrovoľne učil z protiraketového krytu. Kontakt s Ukrajinou máme naozaj tesný, sú to veľmi silné príbehy. 

Čím si v živote vyrovnávate pracovnú oblasť?

Prírodou. Všetky negatívne a ťažké správy, ktoré absorbujem v práci ako špongia, si potrebujem uvoľniť cez myseľ alebo telo. Chodím veľmi rada na hory, bicyklujem, v zime sú to bežky a lyžovanie, v lete klasická turistika a feraty. Mám rada naše hory, aj Dolomity a slovinské kopce. Po malokarpatských kopcoch chodím aj s naším psíkom. Dokonca som vyliezla aj na Gerlach. Síce sa zničím fyzicky, ale myseľ si oddýchne.

Zaujímate sa aj o  udržateľnú módu, dokonca sa v nej snažíte robiť aj osvetu.

K tejto téme ma priviedla televízia. Predtým som si nikdy neuvedomovala, čo všetko naším konzumným spôsobom života vytvárame. Povedala som si, že ten obrovský negatívny dopad podporovať nechcem. Za lacnou módou sa skrýva klimatický rozmer, uhlíková stopa, kopa detskej pomocnej práce, toxické farbivá, obrovská spotreba vody a za to sme zodpovední my všetci. Je normálne, že sa chceme pekne obliekať, ale dá sa to aj inak.

img_5843.jpg

Foto: 
Archív Patrícia Kordiaková

Ako napríklad?

Ľudia by mali nakupovať iba vtedy, keď niečo naozaj potrebujú. Zvykli sme si nakupovať, keď sme smutní alebo šťastní, ale to nie je v poriadku. Mali by sme to robiť až vtedy, keď naozaj zoderieme topánky. Ďalej môžeme podporovať slovenskú lokálnu výrobu. Treba si dať pozor na to, aby sme nekupovali oblečenie prevážané cez pol sveta. Dá sa nakupovať v second handoch, organizovať rôzne swapy (výmena oblečenia) alebo nakupovať oblečenie s certifikátom s udržateľnou módou. Hlavným problémom je, že ľudia nakupujú často iba preto, že je niečo v zľave a nie kvôli tomu, že by to potrebovali. 

Ako najradšej trávite čas okrem práce?

S priateľom sa radi vydávame na dobrodružné dovolenky. Keď vypnem hlavu, tak zároveň vypínam aj telefón. Nabalíme si ruksak, kde si zbalíme „celý svoj život“ a prespíme niekde v stane na kopci. Spať pod holým nebom je úžasné. Na Slovensku si žijeme veľmi dobre, v porovnaní so zvyškom sveta a máme tu všetko, čo potrebujeme. 

- - Inzercia - -