Dnes je sobota, 20.august 2022, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Schválenie voľnočasových poukazov vníma ministerka ako hrubé lámanie cez koleno celej koalície

máj 18, 2022 - 16:19
„Je to presadenie návrhu ministra financií. Ja teraz nechcem hodnotiť kvalitu alebo nekvalitu toho materiálu, ale myslím si, že dôvody na skrátenie legislatívneho konania tu neboli," uviedla ministerka po dnešnom rokovaní vlády.
Foto: 
SITA

Podľa jej názoru je však kľúčovým problémom to, že minister financií, ktorý návrh poukazov predložil, nevie realizovať opatrenia, ktoré sú s nimi spojené, ako napríklad veľkosť dopadu na štátny rozpočet, veľkosť počtu zamestnancov v objeme zhruba 400 ľudí potrebných na realizáciu poukazov alebo nový informačný systém cez deväť miliónov. „Ja žasnem, že toto je dnes možné. S ohľadom na iné prípady, keď riešim, že neviem presadiť novelu zákona o výkone väzby, ktorá má umožniť odsúdeným, aby sa viackrát sprchovali a stojí mi tu od februára v čiastkach, ktoré sú nižšie ako milión eur," poznamenala. Rovnako spomenula súdnu reformu, na ktorú podľa jej slov Slovensko čaká desať rokov.

„Stojí mi nový register trestov, kde je povinná aj naša transpozícia smernice. Rozporové konania s ministerstvom financií nie sú ukončené. Ide o pár zamestnancov, ktorých potrebuje ministerstvo vnútra, ministerstvo zahraničných vecí, nový informačný systém, čo znamená, že to bude citlivejšie k osobným údajom. Toto nevieme realizovať, toto stojí. Ale potom iný návrh, kde nie sú dôvody na skrátené legislatívne konanie prejde takýmto hrubým spôsobom bez toho, aby na nom bola aspoň zhoda medzi členmi vlády," uzavrela ministerka.

Kabinet dnes schválil príspevok na voľnočasové aktivity vo výške 50 eur, ktoré by malo dostať dieťa od päť do 18 rokov každý mesiac. Dostať by ich malo na konto, ktoré zriadi Finančné riaditeľstvo SR na účely nakladania s príspevkom a evidencie zostatku na konte dieťaťa a disponibilného zostatku. Ministerstvo financií SR navrhlo, aby sa tento finančný príspevok nepovažoval za príjem na účely životného minima. Zámerom návrhu zákona je finančná podpora voľnočasových aktivít dieťaťa v oblasti vzdelávania, športu a kultúry, aby boli tieto aktivity prístupnejšie čo najväčšej skupine detí. Ministerstvo financií uviedlo, že príspevok môže byť použitý len na úhradu voľnočasových aktivít, ktorých zoznam ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pre voľnočasové aktivity v oblasti vzdelávania a športu a Ministerstvo kultúry SR pre voľnočasové aktivity v oblasti kultúry.

- - Inzercia - -