Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbehy našich laureátok na Slovenku roka 2022 v kategórií Zdravotníctvo

máj 18, 2022 - 10:00
Začítajte sa do príbehov inšpiratívnych žien. Našich žien, ktoré nemali vždy na ružiach ustlané, ale postavili sa a aj v náročnejších časoch ukázali svetu svoju vnútornú silu. Pretože o tom je ženskosť. Byť nežná napovrchu a silná vo vnútri. Predstavujeme vám riaditeľku Úseku ošetrovateľstva Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach PhDr. ALENU KELLNEROVÚ, MPH.
Foto: 
Ramon Leško

Sestra na celý život

Ak sa hovorí o profesionalite, príkladom toho je aj riaditeľka Úseku ošetrovateľstva Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach PhDr. ALENA KELLNEROVÁ, MPH. „Mojím najväčším úspechom je to, že som chcela byť sestrou. A do tejto práce som dala celé svoje srdce...“

Srdce ju ťahalo k zdravotníctvu, už keď mala štrnásť rokov. Vtedy sa rozhodla, že sa skúsi prihlásiť na odbor  Detská sestra na  Strednej zdravotníckej škole v Poprade. Vyštudovala v roku 1994, chcela sa zamestnať v Starej Ľubovni, v rodnom okrese, ale práce v tom období bolo pomenej. Začínala preto ako sestra pri lôžku na IV. Internej klinike Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Na internej klinike strávila rok a odtiaľ prešla na Kliniku úrazovej chirurgie, keďže povinnosťou sestier bolo na oddeleniach cirkulovať. „Toto pracovisko sa stalo mojou srdcovkou a práca ma neskutočne napĺňala. Úraz si nevyberá. Dnes ste v aktívnom živote a zajtra zrazu pripútaný na lôžko.“ Práca na tomto pracovisku ju  naštartovala, vedela, že tam chce zostať. „Po ukončení cirkulácie sa však o mňa začal boj. Chceli ma na internom aj na úrazovke...“ smeje sa. „Ja som sa však rozhodla pre úrazovú chirurgiu. Je to úžasný pocit, keď pacient odchádza domov po svojich. To sa nedá opísať slovami.“ Po čase ju oslovili na pozíciu staničnej sestry. „Zrazu to nebola len starostlivosť o pacientov, ale aj vedenie zamestnancov a organizovanie ich práce,“  vraví Alena Kellnerová.

Neustále napredovanie

Napriek náročnej práci sa stále vzdelávala. V rokoch 2003  až 2006 si zvýšila kvalifikáciu v odbore ošetrovateľstvo na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde v roku 2008 ukončila magisterské štúdium. Odbornosť si opäť zvyšovala a o pár rokov neskôr pribudol k magisterskému titulu aj doktorát  a v roku 2014 manažérsky titul MPH na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. „Riadila som stolôžkové pracovisko, ktoré malo päť lôžkových oddelení, jednotku intenzívnej starostlivosti, ambulantný trakt a operačné sály. Z malého manažéra sa zo mňa stala vedúca sestra pre stošesťdesiat zamestnancov. Je dôležité získať si ľudí a byť pre nich prirodzenou autoritou,“ vraví riaditeľka, ktorá stála aj  pri budovaní Urgentného príjmu, dnes najnovšej časti Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, kde sídli Klinika úrazovej chirurgie. 

Náročný rok

Počas práce na internom oddelení aj na „úrazovke“ mala pocit, že už videla všetko. To ešte netušila, že príde rok 2021 a s ním pandémia. „Vtedy nastal asi najnáročnejší rok môjho profesionálneho života. V januári bolo naše pracovisko reprofilizované na COVID pracovisko. Zrazu sme neošetrovali úrazy, ale pacientov s inými diagnózami. Len vďaka super tímu, akým sme vždy boli, sme to zvládli.“ Práve v tomto období jej vedenie nemocnice ponúklo pozíciu námestníčky pre ošetrovateľstvo. „Prijala som to a môžem zodpovedne povedať, že sa začala ďalšia etapa môjho života.“ Dnes Alena Kellnerová riadi vyše tisícpäťsto zamestnancov druhej najväčšej nemocnice na Slovensku. 

Voľný čas? Ten nezostáva

„Čo je pre mňa v práci najťažšie? Asi to, že deň má len dvadsaťštyri hodín,“ hovorí so smiechom vyťažená dáma, ktorej veľa voľného času nezostáva. 

„Ak mi práca niečo vzala, tak súkromie. No prácou žijem a spolu so mnou s ňou žije aj moja rodina. Som im za všetko nesmierne vďačná,“  približuje svoj súk­romný život pani Alena, ktorú k milovanej práci doviedlo srdce, a to má aj doma v reálnej podobe – Biele srdce, ocenenie, ktoré sa udeľuje najstatočnejším sestrám. 

SR TV 09 ZDRAVOTNÍCTVO 45s

Anketa SLOVENKA ROKA vyvrcholí slávnostným galavečerom 23. júna 2022 o 20.30 na Jednotke. 

Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní ankety:


- - Inzercia - -