Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Viete, ako pozdvihnúť vnútornú krásu?

máj 08, 2022 - 14:00
V tomto čísle sa nad krásou možno zamyslíme trochu netradične. Bežne vám prinášame tipy ako pozdvihnúť svoj zovňajšok produktami či procedúrami pôsobiacimi zvonka. Existuje ešte niečo navyše na čo sa zamerať? Premýšľali ste niekedy o tom?
Foto: 
shutterstock

Čo je to krása?

Predtým, ako začneme preberať jednotlivé body, ako povzniesť svoju krásu zvnútra, zamyslime sa na chvíľku nad tým, čo to krása vlastne je. Tento pojem je skloňovaný deň čo deň, pričom poučiek existuje nespočetné množstvo. V každom prípade, netreba zabúdať na to, že krása je subjektívna. A tak by sme k nej mali aj pristupovať. To, čo môže ulahodiť mne, nemusí sa javiť ako krásne pre vás a je to tak absolútne v poriadku. Ak by sme chceli byť veľmi technickí, môžeme povedať, že krása je súhrn vlastností osoby či veci, ktorý prináša potešenie zmyslom alebo príjemne povznáša myseľ a ducha.

Vonkajšia a vnútorná krása

Nie je žiadnym prekvapením, že vonkajšia krása pochádza zvonka a je viac uchopiteľná, akási skratka, na ktorú sa svet často zameriava. Naopak, vnútorná krása je prirodzená, hlboká a pokojná- vyžarujúca z duše a ducha. Obe formy krásy majú magnetickú a silnú príťažlivú silu.

Ak by sme sa naďalej bavili iba o vonkajšej kráse, téma je prakticky nevyčerpateľná. Svet ponúka stále nové a modernejšie procedúry, ktoré si možno zaplatiť, aby žena vyzerala sviežo, mladistvo a čo najkrajšie. Nie je na tom, samozrejme, nič zlé, ale skutočná transformácia sa neudeje, ak má žena napriek symetrickým črtám a perfektnej odličovacej rutine utrápenú myseľ a nevenuje žiaden čas psychohygiene a sebaláske. Čo teda môžeme spraviť?

Krása zvnútra navonok

V niektorých prístupoch sa krása chápe ako odraz zdravého životného štýlu, dalo by sa teda povedať, že ide o kombináciu zdravých potravín a prírodných produktov starostlivosti o pleť, umocnených vnútornými vlastnosťami jednotlivca, sebaláskou a pohybom. Hoci to na prvý pohľad môže znieť ako absolútny galimatiáš, vôbec to nemusí byť komplikované. Zjednodušene môžete pre svoju krásu podniknúť nasledovné kroky.

3 kľúčové rady:

 1. Pite viac vody- udržuje pokožku hydratovanú a robí ju pevnejšou a plnšou. Vyživuje naše orgány a iba vďaka nej môže všetko vnútri pracovať tak, ako má.
 2. Doprajte si pokojný spánok- znižuje hladinu kortizolu (stresového hormónu). Logicky, stres a krása nejdú ruka v ruke a už staré mamy poznali výraz vyspať sa doružova, teda do krásy.
 3. Znížte alkohol a znížte spotrebu spracovaných surovín- asi to netreba ani viac rozvíjať. Jednoducho, ak do tela vkladáme jedy, nemôžeme od neho čakať spoluprácu. Naopak, ak sa zameriame na kvalitné potraviny, telo nebude strádať a všetko pôjde ako hodinky.
 4. Hýbte sa na čerstvom vzduchu- endorfíny z pohybu vás rozžiaria behom pár sekúnd.

Vnútornou krásou vpred alebo ďalšie odporúčania:

 • Používanie kokosového oleja v kozmetike- ak si vyrábate domáce masky či kozmetiku, tento bojovník sa stane vašim najlepším kamarátom.
 • Zelená zelenej- zelenina ukrytá smoothies  podporí príjem zdravia do vášho jedálnička a vy ani nebudete vedieť ako, pocítite jej kladné účinky.
 • Denná konzumácia čerstvého šalátu – jesť čerstvý šalát je pre bunky ako kyslík. Spomínali sme to už viackrát, ale opakovanie je matka múdrosti. Miska zeleného šalátu k obedu je správnou voľbou.
 • Začlenenie aloe vera do dennej rutiny – ústne či lokálne požitie aloe priamo z listu pôsobí hlboko hojivo a obnovuje krásu zvnútra von.
 • Zaradenie antioxidačných superpotravín do smoothie – medzi ne patrí napríklad riasa spirulina či camu camu. Ideálne je, ak sami vyskúšate, čo vám sedí. Názory na superpotraviny sa líšia, ak vás exotika príliš neláka, pomeľte si ľanové semiačka a prihoďte si ich do jogurtu či tvarohu.
 • Ručne vyrábané mydlá z prírodných surovín- žiadne plastové obaly a zbytočná chémia. Pokožke dodajú výživu, zmysly potešia vôňou a vás pocitom dokonale čistej krásy. Výrobcov je na Slovensku už plný trh. Ak ste odvážna, môžete si skúsiť namiešať svoje vlastné.
 • Vitamíny- častokrát sú vitamíny používané ako pútač pri obsahu uvedenom na téglikoch s krémami či inými produktami pre krásu, ale ešte dôležitejšie je mať ich dostatok zvnútra. Je vaša strava dostatočne pestrá, na to, aby vám nič nechýbalo? Určite? Študujte a pokojne si k tomu rovno dajte vitamín C a D3...je možné, že prídete i na ďalšie, ktoré treba doplniť.

Trochu duchovna

Ak máte pocit, že všetko uvedené vyššie už viete, možno potrebujete vyživiť ducha. Pýtate sa ako?

 • Venujte sa svojim záľubám aspoň pár minút denne.
 • Uplatňujte odpustenie.
 • Cvičte sebalásku.
 • Pestujte si trpezlivosť.
 • Nikdy sa nebojte.
 • Majte vieru- akúkoľvek, ktorá vás povznesie.
 • Prijímajte skutočnosti, ktoré nemôžete zmeniť.
 • Praktizujte vďačnosť.
 • Zdieľajte- pomoc i problémy.
 • Žite autentický život- buďte samé sebou.

Či už robíte jednu, dve alebo všetky vyššie uvedené rady, ide o to nájsť to, čo vás spája s vašou vlastnou krásou. Uskutočňovanie takýchto osobných objavov sa premieta do skutočnej krásy, ktorá sa odráža vo všetkom, čo robíte- od vašich interakcií so sebou samou až po tie s ostatnými a so svetom okolo vás.

TIP: Darujte si chvíľku pre seba v meditácii.

Deva Premal - Gayatri Mantra (30 Min Meditation)

- - Inzercia - -