Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Strhujúca hudobno-tanečná feéria Jána Ďurovčíka Noví Cigáni idú do neba

apríl 30, 2022 - 10:47
Známe predstavenie „Cigáni idú do neba“ v úplne novej, strhujúcej hudobno-tanečnej feérii preniesol na javisko režisér a choreograf Ján Ďurovčík. Spontánna a živelná kultúra kočovných Cigánov tentoraz ožila vďaka unikátnemu a originálnemu spojeniu dvoch slovenských, no aj svetovo známych umeleckých telies – Slovenského divadla tanca Jána Ďurovčíka a Orchestra Cigánski diabli. V piatok večer mala táto šou premiéru v STARS auditoriu v Bratislave.
Foto: 
Ramon Leško

Hudobno-tanečná feéria – teda výpravné divadelné predstavenie - Jána Ďurovčíka „Cigáni idú do neba“ je inšpirovaná legendárnym filmom moldavského režiséra Emila Loteanu, ktorý v 70. rokoch vypredával kiná a získaval ceny na filmových festivaloch. Samotný filmový príbeh je postavený na motívoch poviedok Maxima Gorkého a odohráva sa na severovýchode bývalej rakúsko-uhorskej monarchie. V režisérskom prevedení Jána Ďurovčíka je najnovšie hudobno-tanečné predstavenie plné lásky a túžby, slobody a voľnosti. Divák sa môže tešiť na prekvapujúce a dych vyrážajúce tanečné scény v podaní Slovenského divadla tanca a nádielku virtuóznych cimbalových sól Ernesta Šarköziho a ostatných členov orchestra Cigánski diabli. 

ram_2910.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Vzniklo niečo zvláštne

„Pred rokmi som sa ako choreograf podieľal na muzikálovej verzii tohto diela, a už vtedy vo mne driemala myšlienka, že túto tému, túto kultúru a tento príbeh, by bolo úžasné spracovať ako tanečné predstavenie. To, čo vzniklo,  je niečo medzi šou, divadlom a hudobným koncertom, taký zvláštny novotvar. Preto sme to nazvali feéria. Dá sa to robiť len vtedy, keď máte takú skvelú kapelu ako sú Cigánski diabli. A keď máte takých tanečníkov ako má Slovenské divadlo tanca, ktorí sú zvyknutí okrem famóznych virtuóznych výkonov aj trošku hrať,“ povedal na margo nového predstavenia Ján Ďurovčík. Ako ďalej prezradil,  Cigánskych diablov mal na toto predstavenie vytypovaných už od samého začiatku. „S Ernestom Šarközim sa mi spolupracovalo famózne. Úplne pochopil, čo od neho chcem. Tá jeho hudba je fantastická,“ uviedol Ďurovčík.

ram_3158.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zhudobnil aj bičovanie koní

V novej hudobno-tanečnej šou použili len štyri pesničky, skladby z pôvodného filmu Cigáni idú do neba. Celkom novú hudbu do predstavenia skomponoval umelecký riaditeľ Cigánskych diablov Ernest Šarközi. „Tie skladby, čo si Janko Ďurovčík objednal odo mňa ako od autora, mali zvýrazňovať určité momenty, určité pocity. A vžiť sa do toho, bolo veľmi náročné. Janko mi napríklad povedal - tu mi výtvor cval koní, tu mi vytvor obrovský smútok a tu, ako bičujú kone. Mal som obrovský rešpekt pred Jankom a  s takou maličkou dušičkou som mu vždy odovzdával moje dielka. Ale myslím si, že to dopadlo dobre. Ľudia boli nadšení, aj Jankovi sa to tiež páčilo. Takže som šťastný,“ uviedol Ernest Šarközi. Priznal sa nám tiež, že toto prestavenie „pohladilo“ jeho cigánsku dušu a náturu.

ram_3083.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zobara našli až na Sicílii

 „Musím povedať, že toto bol vždy môj sen - spracovať túto tému, tento muzikál. Pamätám si, ako som bol ako päťročný s rodičmi po prvýkrát na tomto filme v kine. Vtedy som si začal uvedomovať svoj rómsky pôvod a rodičom som dával množstvo otázok. A teraz to prišlo ako z jasného neba. Oslovil na producent Július Jackuliak  a Janko, či by som to robil.

Nechcel som veriť, že moja túžba sa splnila. Dokonca tak, že ja som nemusel nič zariaďovať, ale rovno mňa oslovili s ponukou,“ dodal šéf Cigánskych diablov.  Noví Cigáni idú do neba je veľkolepá šou plná hudby a tanca. V hlavných tanečných rolách sa predstavili ako Rada - Petra Nezvalová, ako Zobar - Raffaele Zarrella, ktorý mimochodom pochádza zo Sicílie, a Julišku bravúrne odtancovala  Martina Hartl. Magický spev celému predstaveniu dodala Silvia Šarközi z Cigánskych diablov, ktorá samozrejme, nenechala zaháľať ani svoje violončelo.

ram_2896.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pod stanom ako v Cirque du Soleil

Predstavenia sa konajú v novej kultúrnej a spoločenskej scéne v Bratislave - v STARS auditoriu. Nachádza sa v Mestskej časti Bratislava - Nové Mesto, hneď za nákupným centrom VIVO! v areáli štadióna Pasienky. Efektný stan, aký používa na svoje predstavenia aj slávny Cirque du Soleil po celom svete. S kapacitou viac ako tisíc miest na sedenie alebo dvetisíc päťsto na státie prináša rozšírenie kultúrnych možností pre obyvateľov a návštevníkov mesta. Aj keď ide o dočasnú stavbu bez trvalých zásahov, bude pod svojou strechou poskytovať jedinečnú atmosféru aj komfort divadla s plnohodnotným javiskom, osvetlením, ozvučením, občerstvením a službami pre návštevníkov. V prostredí veľkej a príjemnej záhrady si môžete vychutnať občerstvenie hodinu pred každým predstavením, cez prestávky, a aj po skončení predstavenia.