Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rukopisy majstrov sú unikátnym zážitkom

apríl 29, 2022 - 10:00
Baletné umenie pozdvihne vášho ducha od starostí všedných dní. Ak sa umocní o vysoko kvalitné prevedenie, nádhernú hudbu a špičkových tanečníkov, máte postarané o plnohodnotný umelecký zážitok.
Foto: 
Juraj Žilinčár

Jeho zárukou je dielo s choreografiami, ktorých autormi sú štyri svetoznáme osobností William Forsythe, Edwaard Liang, Craig Davidson a Jerome Robbins. Ich choreografie prinášajú na našu baletnú scénu štyri podoby súčasného baletu. Každá zo spomínaných  osobností svetovej choreografie disponuje charakteristickým a jedinečným pohybovým slovníkom, rôznym vnímaním tanečníkovho tela a individuálnym prístupom k spracovaniu tanečnej techniky do choreografického textu.

entropy_olga_chelpanova_01.jpg

Foto: 
Juraj Žilinčár

Štyri jednodejstvové tanečné kompozície spája technická náročnosť, akcentovanie pohybovej estetiky a poetika, ktorá sa odzrkadľuje najmä v súlade tanca a hudobnej predlohy. „Zaradenie inscenácie Rukopisy majstrov do repertoáru Baletu SND vnímam ako výnimočnú príležitosť potvrdiť umelecké kvality nášho súboru. Z pohľadu dramaturgie ide o zasadne oživenie repertoáru o diela choreografov, ktorí na Slovensku doposiaľ neboli uvádzaní. V medzinárodnom kontexte je ich uvedenie v Bratislave vecou prestíže, verím, že je to jeden z krokov, ktoré zaradia Balet SND na pomyselnú svetovú baletnú mapu,“ hovorí riaditeľka Baletu SND Nina Poláková a dodáva „Inscenáciu Rukopisy majstrov – spoločný názov zastrešujúci štyri balety svetových tvorcov – uvádzame s presvedčením, že nesie punc najvyššej kvality choreografického remesla. Jednotlivé pohybové rukopisy vtiahnu divákov do fascinujúceho sveta tanečnej estetiky, ktorej formu neraz určujú takmer neobmedzene možnosti ľudského tela, inokedy vysoko štylizovaná a personifikovaná emócia. Strhujúci zážitok z čistého tanca prežívajú i samotní umelci, pre ktorých je náročnosť predvádzaných choreografii veľkou interpretačnou výzvou. Preto verím, že choreografie Forsytha, Lianga, Davidsona a Robbinsa umelecky naplnia všetkých percipientov – tých na javisku i priaznivcov baletu v hľadisku.“ 

Každý z nás si toto dielo užije svojim vlastným spôsobom, tak si ho určite nenechajte ujsť. Účinkujú v ňom sólisti a zbor Baletu SND a orchester Opery SND pod taktovkami dirigentov Kevina Rhodesa a Adama Sedlického. V hlavných rolách majú diváci možnosť vidieť Oľgu Chelpanovu, Rominu Kolodziej, Tatuma Shoptaugha, Konstanina Korotkova, Adriána Szelleho, Andreja Szaba, Erinu Kaminaku a mnohých ďalších baletných tanečníkov z našich i svetových končín. Vo famóznych duetoch sa divákom predstavia Veronika Yungová a Damián Šimko, Reona Sato a Raphael Schuster, Katarína Kaanová a Marián Kuchar. Predstavenie je delené do štyroch samostatných umeleckých celkov, pričom každý poníma iný príbeh.

Premiéry Rukopisov majstrov sú v piatok 29. 4. a v sobotu 30. 4. 2022.

 

- - Inzercia - -