Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Predseda LOZ Mudr. Peter Visolajský: "Ak by sme mlčali, boli by sme zlí lekári"

apríl 20, 2022 - 15:40
Už tri týždne sú lekári v štrajkovej pohotovosti, pričom hre sú aj hromadné výpovede. Prečo po vyše desiatich rokoch znova dávajú o sebe vedieť štrajkom? Čo chcú dosiahnuť a dotkne sa, a ako, táto situácia aj nás pacientov? O tom všetkom sme sa porozprávali s predsedom LOZ Mudr. Petrom Visolajským.
Foto: 

Dva týždne pred Veľkou nocou ste vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Na tlačovej konferencii ste to zdôvodnili tým, že napriek vaším dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve. Môžete byť konkrétnejší, na ktoré nedostatky ste upozorňovali, čo je z vášho pohľadu problém v slovenskom zdravotníctve? 

Uplynulé desaťročia experimentovania a pochybného podnikania finančných skupín  v našom zdravotníctve  doviedlo slovenské zdravotníctvo do kritického stavu, o ktorom zahanbujúco svedčia tisíce odvrátiteľných úmrtí ročne. Vyše 4-tisíc ľudí ročne nemuselo umrieť, ak by naše zdravotníctvo lepšie fungovalo. Pandémia priniesla zvýšené nároky na zdravotníctvo, na čo všetky okolité krajiny ako Česko, Maďarsko aj Poľsko zareagovali razantným zvýšením miezd zdravotníkov. Na toto Slovensko nijak nereagovalo a tak je zdravotníkov v našich ambulanciách a nemocniciach ešte menej. Štyri vlny pandémie a dva roky neúspešných krokov vlády v oblasti podfinancovaného zdravotníctva prehĺbili jeho rozklad ešte viac. Kľúčovým faktorom pre zlepšenie situácie v nemocniciach je stabilizácia skúsených lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Slovensko má zdravotný systém, ktorý nesúži pacientom, ale množstvo „podnikateľov“ na našom zdravotníctve kráľovsky zarába. 

Upozorňujete tiež, že súčasný spôsob financovania nemocníc zlý a, že treba reformovať súčasný systém zdravotných poisťovní. Môžete vysvetliť prečo?

Každý občan má zákonnú povinnosť, platiť zdravotnej poisťovni zdravotné odvody. Každá nemocnica musí podľa zákona ošetriť každého pacienta, a to podľa štandardov svetovej medicíny. V tomto trojuholníku však pri zákonných povinnostiach chýba povinnosť zdravotných poisťovní za túto liečbu aj zaplatiť. Zákonom má zdravotná poisťovňa garantovaný príjem aj ošetrenie jej klientov, ale vôbec za to ošetrenie pacientov nemusí zaplatiť.  Preto sa stáva, že hoci pacienta v nemocnici vyliečime a zachránime mu život, poisťovňa danú liečbu nemocnici nezaplatí  vôbec, alebo len z časti a tak, hoci zachránime pacienta, vyrobíme nemocnici dlh. Na konci roka potom lekári počúvajú od rôznych analytikov, ako sme zase spravili dlh v zdravotníctve a pritom naše zdravotné poisťovne posielajú miliónové zisky z nášho zdravotníctva do zahraničia. Podľa medializovaných informácií je najväčší tunel v našom zdravotníctve za celú históriu Slovenska - vytiahnutie takmer 500 miliónov eur zo zdravotnej poisťovne Dôvera na Cyprus. Vlastníkov Dôvery, teda finančnú skupinu Penta, tento zisk iste poteší, ale tie peniaze chýbajú slovenským pacientom. 

Upozorňujete, že ak vláda neprinesie riešenia, môže byť chod nemocníc v priebehu roka paralyzovaný. Čo  by podľa vás mala vláda riešiť ako prvé v nemocniciach, čo je najdôležitejšie a prečo? Sú to aj chýbajúce zdravotné sestry a čo ešte? Naozaj nám hrozí personálny kolaps v nemocniciach?

Kolaps nášho zdravotníctva neuvidíme ako zavretú nemocnicu, ale uvidíme to v narastajúcom počte odvrátiteľných úmrtí a v tom, že pacient má obrovský problém dostať termín u lekára. Ak naši pacienti museli vstávať o 5. hodine ráno, aby sa dostali na rad k lekárovi, je toto fungujúci systém? Nedostatok sestier a skúsených lekárov v našich nemocniciach predstavuje už obrovský problém, následkom ktorého sa veľa oddelení akože maľuje, alebo sa rovno oznámi, že sú zavreté pre nedostatok personálu.

Dôležitou súčasťou vašich námietok sú aj platové otázky. Aké je mzdové ohodnotenie lekárov v nemocniciach a, aké zdravotných sestier? A aké navýšenie požadujete?

Hrubý plat lekára v nemocnici je 1,25 násobok priemernej národnej mzdy u neatestovaného a 2,3 násobok u atestovaného. Priemerná mzda aktuálne predstavuje vyše 1100 eur. My, ktorí tu na Slovensku pracujeme, a neodišli sme za lepšími platmi, nežiadame navýšenie pre nás, ale preto, aby nám prišli noví kolegovia, ktorí tu dnes nie sú. Bolo by naivné si myslieť, že potom čo mzdy zdravotníkov výrazne stúpli v Česku, Maďarsku aj Poľsku, Slovensko to nemusí riešiť. Čím neskôr tento nevyhnutný krok urobíme, tým to bude pre Slovensko drahšie. 

Vyhlásili ste aj, že ak sa nič nezmení, zvažujete výpovede nadlimitných nadčasov v nemocniciach, alebo podanie hromadných výpovedí. To je dosť radikálny krok, najmä podanie hromadných výpovedí. Vlastne sa tak zopakuje situácia z roku 2011, keď ste to skutočne urobili a musel byť vyhlásený núdzový stav. Je situácia naozaj tak vážna, aby ste opäť museli siahať po tomto kroku?

Situáciu v našom zdravotníctve považujeme za naozaj vážnu, dospeli sme do štádia, kedy nám systém neumožňuje dobre sa starať o pacientov. To nemôžeme už mlčky tolerovať. To by sme neboli dobrí lekári. Áno náš krok je veľmi vážny, ale všetky ostatné sme už vyčerpali a vláda napriek tomu nekoná, ak chceme zabrániť kolapsu zdravotníctva, inú možnosť už nemáme.

Tritisíc lekárov už podpísalo deklaráciu a sú pripravení vypovedať nadlimitné nadčasy v nemocniciach. Pre človeka, ktorý nepracuje v zdravotníctve, to znie trocha zvláštne – nadlimitné nadčasy. Čo to vlastne je a koľko hodín nadlimitných nadčasov vychádza v priemere na lekára v nemocnici a, koľko normálnych nadčasov odslúži v priemere? 

Každý pracujúci na Slovensku má v zákone napísané, koľko nadčasov mu môže zamestnávateľ nariadiť a ostatné nadčasy už môže odpracovať len, ak na to dá daný zamestnanec svoj dobrovoľný súhlas. Lekári majú v zákone tento limit ešte vyšší ako iní zamestnanci, naši zákonodarcovia asi lekárov považujú za nadľudí, ktorí môžu pracovať viac ako ostatní. Pýtam sa však, akú výhodu to má pre pacienta, keď ho bude operovať unavený a nevyspatý chirurg? Vzhľadom na nedostatok lekárov v nemocniciach sú aj tieto zákonné limity u lekárov vyčerpané v prvej polovici daného roka a zvyšok roka nemocnice fungujú len vďaka dobrovoľnému súhlasu lekárov, že tie nadlimitné  nadčasy odrobia.  Jednoducho, čím menej personálu, tým viac nadčasov vzniká.

Čo bude vypovedanie nadlimitných nadčasov znamenať v praxi, ako to môže postihnúť bežný chod v nemocniciach, ako sa to dotkne nás pacientov? Budú sa napríklad odkladať operácie, vyšetrenia, bude sa musieť znížiť počet hospitalizovaných pacientov na oddeleniach?

Tlačíme na vládu, aby konečne začala riešiť zdravotníctvo práve preto, aby sa operácie a vyšetrenia neodkladali, aby sa nezatvárali oddelenia pre nedostatok personálu.  Toto všetko sa totiž teraz už deje a my to nechceme mlčky tolerovať. 

Teraz na inú tému - vojna na Ukrajine sa dotkla aj zdravotníctva. Na Slovensko prišli ženy lekárky a aj zdravotné sestry. Môžu u nás pracovať, alebo je to riskantné zapojiť ich hneď do práce? Čo všetko musia absolvovať pred nástupom do nemocníc? Tá jazyková bariéra tu predsa len je a v tomto odbore je veľmi dôležité, aby lekár i sestra rozumeli pacientovi a naopak.

Politici dlho sľubujú, že nás „zachránia“ zdravotníci z tretích krajín aj z Ukrajiny. Avšak zatiaľ z Ukrajiny prišlo na Slovensko len pár zdravotníkov, ale tisíce pacientov. Takže slovenským zdravotníkom aj kríza na Ukrajine priniesla len viac práce. Treba sa zamyslieť, čo vlastne ukrajinským zdravotníkom ponúkame. Vyššia mzda je v Maďarsku, Poľsku aj v Čechách. Ani nemocnice nemá Slovensko lepšie, prečo by teda ukrajinský lekár mal prísť na Slovensko?  A druhý problém je, že Ukrajine určite nepomôžeme, ak z nej bude Európa vysávať zdravotníkov. Na Ukrajine sú tiež pacienti, ktorí zdravotníkov potrebujú. 

- - Inzercia - -