Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Salemské bosorky predviedli, aké dôsledky môžu priniesť hry s pravdou

apríl 03, 2022 - 14:00
Hra, ktorá sa na dosky činohry SND vrátila po vyše šesťdesiatich rokoch, konfrontuje diváka s večnými morálnymi dilemami a navodzuje otázky, ktoré si často ani nechceme pripustiť. Autor Arthur Miller sa pri svojej tvorbe inšpiroval honom na čarodejnice z roku 1692 v americkom mestečku Salem. Vnímavý divák ihneď odhalí paralely so súčasnosťou. Chceme sa však z histórie poučiť? Aj o tom sú Salemské bosorky.
Foto: 
SND

Vzrušujúca hra v réžii Mariána Amslera si už počas tvorby prešla neľahkým údeľom. Dlho očakávaná premiéra bola kvôli pandémii prekladaná a herci tak museli na svoju pódiovú katarziu čakať dlhšie, ako sa plánovalo. Oplatilo sa. Divák, ktorý do SND zavíta sa môže tešiť na kvalitné spracovanie a herecké hviezdy zvučných mien. Paleta účinkujúcich je skutočne bohatá, svojej roly sa bravúrne zhostili napríklad Diana Mórová, Zuzana Kocúriková, František Kovár, Božidara Turzonovová či Ivan Vojtek. Krásne je tiež sledovať prelínanie staršej a mladšej hereckej generácie v príbehu, ktorý odkrýva paradoxy aplikovateľné na akúkoľvek historickú dobu. Zmienka pekelných ohňov však v divákovi predsa len v súčasnosti zarezonuje viac, ako v dobe mieru.

salem_22.jpg

Salemské bosorky predviedli, aké dôsledky môžu priniesť hry s pravdou
Foto: 
SND

Manželský pár Proctorovcov v stvárnení Milana Ondríka a Petry Vajdovej zasiahnu vykonštruované reči a fámy o bosorovaní a diablovi. Nebudú však zďaleka jediní. „Prst Boha“, ktorý neváha ukázať na nevinných sa stane v mestečku nočnou morou všetkých prívržencov zdravého rozumu. Moc je v rukách božích a v...neomylnosti najvyššieho súdu. Mýliť sa je však ľudské. Tragédia sa zrodí, keď sa omyly dejú na úkor ľudských životov. A tak je to v histórii stále.

salem_16.jpg

Salemské bosorky predviedli, aké dôsledky môžu priniesť hry s pravdou
Foto: 
SND

Atmosféru beznádeje a bezvýchodiskovosti dopĺňa minimalistická scéna navrhnutá Jurajom Kuchárekom. Televízne prvky dovolia divákovi nahliadnuť do viacerých vrstiev príbehu, a to i do častí, ktoré by mali ostať skryté. Tanec, svetelné efekty a gradujúca hudba pohltia skutočne všetky zmysly, až sa môže stať, že sa pri sledovaní Salemských bosoriek od úžasu zabudnete nadýchnuť.

salem_12.jpg

Salemské bosorky predviedli, aké dôsledky môžu priniesť hry s pravdou
Foto: 
SND

Činohra SND | A. Miller SALEMSKÉ BOSORKY – 29. 3. 2022