Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Primátorka Sliača Ľubica Balgová: Verím, že nám Patrioty pomôžu

apríl 03, 2022 - 08:30
Pred vyše týždňom sa na toto mesto upieral zrak celého Slovenka. V dlhej kolóne tu priviezli - momentálne najznámejšiu vojenskú techniku – Patrioty. Najpovolanejšou a najviac informovanou osobou v meste by mala byť primátorka. Ideme teda za Ľubicou Balgovou, aby sme sa dozvedeli viac a tiež, ako vníma obavy obyvateľov mesta.
Foto: 
Ramon Leško

Pani primátorka, čo teda hovoríte na to, že tu máte tie Patrioty?

Ja by som to povedala asi tak, že slovo mier sme doteraz všetci vnímali len ako slovo. Neprikladali sme mu tú vážnosť , dôležitosť, ktorú pomenúva. Až keď začal konflikt na Ukrajine, tak sme si uvedomili, že je to naozaj niečo dôležité a, že o mier sa musíme starať. Nie je to taká samozrejmosť. Systém Patriot je tu zrejme preto, aby bola zabezpečená ochrana - jednak nášho letiska a jednak celého Slovenska v dostatočnej miere, tak, aby nám nehrozilo väčšie nebezpečenstvo. Je pravda, že my ako Sliač sme terčom asi stále, pretože tu máme vojenské letisko. Ale verím tomu, že práve tento systém nám pomôže zabezpečiť väčšiu ochranu Sliača.

Vy ste videli tú kolónu, keď vám v nedeľu 20. marca prehrmela popred mestský úrad? Bola dlhá? 

Ja som ju priamo pred mestským úradom nevidela, len potom následne večer v televíznych novinách som si to pozrela. Ja som ju stretla cestou z Bratislavy, a bola to dosť dlhá kolóna. Stretávala som ju niekde pri Voderadoch a tam som si urobila aj fotky. Teda, videla som ich ako to viezli cestou z Bratislavy, boli to nemecké autá.

Pýtali ste sa ministra obrany, aké riziká sú s tým spojené pre obyvateľov?

Pán minister mi telefonoval v nedeľu, bolo asi pol desiatej a upovedomil ma o tom, že ten systém bude na Sliači. A že tu s ním bude spolu zhruba dvesto vojakov. Ďalej mi povedal akurát to, že nemusíme mať žiadne obavy. Že pre obyvateľstvo by to nemalo priniesť žiadne komplikácie.

V médiách sa objavili dvojaké informácie, jedny, že na Sliači budú dočasne, druhé, že natrvalo. Čo povedali vám?

Ja som dostala informáciu, že tu budú len dočasne a, že je to v rámci tých 2100 vojakov, ktorí sú rozmiestnení na celom Slovensku a, ktorí sem prišli v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine na posilnenie ochrany Slovenska. Takúto informáciu sme dostali my.

ram_0170.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ľudia, s ktorými som sa tu u vás v Sliači rozprávala, však vyslovili obavy, že sa stanú vojenským terčom. Čo na to hovoríte, že tunajší z toho majú strach?

Zase nastal problém, ktorý rozdeľuje Sliač. Pretože, niektorí obyvatelia to vnímajú ako veľmi dobrý počin zo strany ministra – že nás treba chrániť. Sú tu však aj ľudia, ktorí z toho majú naozaj obavu, a to práve preto, že je to na v letisku Sliač a, že sa stávame ešte väčším terčom. Majú obavu z toho, že keby nedajbože vypukol nejaký potenciálny útok, určite bude smerovať práve sem.

A túto obavu sa dá u ľudí nejako vyvrátiť?

Snažím sa s našimi ľuďmi hovoriť. No, viete, momentálne vojsko nemôže komunikovať. Všetky svoje otázky musíme smerovať na tlačový odbor ministerstva obrany, ktorý sa môže navonok vyjadrovať. Čo som sa však ja rozprávala - po súkromnej linke, s tými vojakmi, ktorých na Sliači poznám, tak oni sa mi to snažia vyvrátiť. Teda tú obavu. Vysvetlili mi, že Patrioty nebudú priamo na letisku. Tie systémy nebudú v priestoroch letiska Sliač. Hľadá sa im vhodné umiestnenie v blízkosti letiska. Tak, aby ich činnosť,  pôsobenie, ktorú majú vyvinúť v prípade nebezpečia, neohrozila žiadne mesto v okolí. Ale zároveň, aby mala najväčší účinok.

To znamená, že my laici si to máme predstaviť tak, že tie Patrioty budú vyvezené mimo mesta, mimo dedín ,na také územie, kde  nie sú ľudské obydlia?

Budú na vyvýšenom mieste a budú mimo ľudského osídlenia. Oni sem teraz prišli, zložili ich a momentálne sa pre ne vyberá najvhodnejšie miesto, kam potom budú prevezené. Na letisku v Sliači budú vojaci ubytovaní a pri Patriotoch umiestnených vo voľnom teréne bude služba. Takú informáciu som dostala. Zatiaľ nemám ďalšie podrobnejšie informácie.

A čo otázka a cudzích vojakov v meste? Môžu voľne prísť do mesta, ísť do obchodov, do reštaurácií - teda vo voľnom čase sa tu môžu pohybovať?

Podľa informácií, ktoré mám, majú to dovolené. Pretože oni všetci ani nebývajú na vojenskej základni. Niektorí bývajú na ubytovni oproti veliteľstvu a tá je mimo vojenského priestoru. Len čas z tých dvesto vojakov je ubytovaná priamo na letisku, kde majú stanový a kontajnerový  tábor.

Takže, celkovo, keď to zhrnieme, ako to vnímate - tú situáciu okolo Patriotov?

Musím povedať, že teraz je relatívne taký pokoj. Ľudia síce volajú na mestský úrad, ale nie sú tu žiadne vzbury, alebo protestné demonštrácie. Sú to skôr dôchodcovia, ktorí sa ma opýtajú, čo sa deje, prečo sú tu Patrioty, či kvôli tomu  hrozí nejaké nebezpečie. Pýtajú sa tiež, kde sú civilné kryty. To sú také otázky, ktoré kladú možno v panike. Ale vždy, keď sa s tým človekom porozprávam, tak ho to tak upokojí.

A neuvažovali ste o takom väčšom stretnutí s ľuďmi, kde by ste im všetko naraz vysvetlili? Teraz musíte každému jednému do telefónu hovoriť, takto by ste viacerým naraz odpovedali.

Áno, takéto stretnutie by mohlo byť. Ale ja by som na to potrebovala mať naozaj oficiálne informácie. No, ja mám k dispozícii len tie informácie, ktoré som si ja – po svojej súkromnej linke, získala. Vystúpiť pred masu ľudí s informáciami, ktoré nie sú oficiálne, nepovažujem za vhodné. Ďalší moment je, že keď dáte ľudí „na kopu“ – zvlášť v tejto dobe, tak vždy sa nájde nejaký provokatér. Takže, rozhovor po telefóne považujem za dobré riešenie. My toho človeka upokojíme. A myslím si, že volajú tí, čo majú obavu a napríklad dôchodcovia si to potom povedia medzi sebou. Teda, to, čo sa dozvedeli odo mňa, povedia ďalším seniorom, ďalším, ktorí majú obavu. Medzi sebou si to vysvetlia. Ale musím povedať, že momentálne je tá nálada v meste oveľa pokojnejšia, ako bola pri podpise obrannej dohody s USA.

A čím si to vysvetľujete?

Myslím si, že ľudia vnímajú blízkosť  vojnového konfliktu na Ukrajine. Asi sa na to pozerajú tak, že ten konflikt je príliš blízko – však, nakoniec, je to pri našich hraniciach, a musíme mať obranu štátu. A musí byť v takom dobrom stave, aby sme boli schopní sa ubrániť a, aby sa ten konflikt nepreniesol k nám.

Nedá sa mi ešte neopýtať na tie lietadlá, čo vám tu prelietavajú doslova nad hlavami...

Joj, to ste tu mali byť od rána. To nie je tak, že začnú o desiatej. Keď majú bojovú pohotovosť, alebo, keď robia opravy, tak potom sa tie lietadlá musia „zaletieť“ – teda vyskúšať. Poviem vám, že teraz máme šťastie, že neprelietavajú priamo ponad budovu mestského úradu. Vtedy by sme si tu slovo nerozumeli. Museli by sme prerušiť rozhovor a pokračovať až potom, keď lietadlo opustí priestor nad mestským úradom.

- - Inzercia - -