Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Špina z dielne činohry SND odhaľuje množstvo ukrytých vecí

marec 27, 2022 - 09:00
Nová inscenácia z dielne činohry SND Špina zasahuje pod kožu. Maďarský dramatik a všestranný divadelník Béla Pinter spracováva sociálne témy a pozornosť venuje najmä nižším spoločenským vrstvám. Realita našich navonok usporiadaných životov však môže šokovať aj nás samotných. Koľko toho znesie jedna dedina?
Foto: 
Robert Tappert

Všetko, čo je v nás ukryté a ani nevieme ako a kedy, vyjde napovrch. Pinterova Divadelná spoločnosť patrí k tým najoceňovanejším v Maďarsku a naši protagonisti pod taktovkou režiséra Jána Luterána hru fantasticky obsiahli. Vyžaduje si odvahu a vnútornú silu. Poníma v sebe veľmi ťažké, vážne a veľké témy, ktoré sú aktuálne aj vo svetle dnešných dní. Príbeh sa odohráva v čistej baladickej dedine a je plný viac rozmerných postáv. Autor ich neodsudzuje, ani neospravedlňuje, iba ich nechá konať tak, ako by mnohí z nás konali. Čo je však všetko za tým? Príbeh sa odohráva v maďarskej dedine počas štyroch ročných období.

Irena a Attila sa už naozaj dlho pokúšajú založiť si rodinu. Dozvedajú sa však, že pre komplikácie pri rutinnej operácii stratili akúkoľvek možnosť počať vlastné deti. Situáciu sa rozhodnú vyriešiť adopciou, no kvôli dvojročnej čakacej lehote si napokon osvoja dve dospievajúce dievčatá. Každá postava dostáva veľký priestor a v hre excelujú Monika Hilmerová, Alexander Bárta, Emil Horváth, Ondrej Kovaľ, Richard Stanke, Ivana Kuxová a veľkým pozitívnych prekvapením je Anežka Petrová. Jej postava chovankyne z detského domova Róži prechádza najväčšou premenou obsahujúcou veľa zla. Je na divákovi, aby z hry vyčítal prečo dospela tam, kam dospela. My ľudia sa totiž v dejinách nemeníme. Sme nepoučiteľní. Riaditeľka činohry SND Monika Kičinová poodhalila výber Pinterovej Špiny: “Chceli sme divákom priniesť hru, aby mohli nazrieť do života cez pootvorené dvere domácností, koľko extrémizmu a homofóbie sa opäť do spoločnosti vyplavilo. Taktiež citlivých a intímnych partnerských problémov. Hra má v sebe veľa kontroverznosti a obrovskej divadelnosti. Čo znamená, keď zažijeme tak veľa nelásky? Akým spôsobom demonštrujeme, že potrebujeme prijatie?” Môže to spôsobiť až to, čoho sme nechtiac svedkami už mesiac u našich východných susedov. Režisér Ján Luterán upozorňuje na nebezpečenstvo nálepkovania: “Nemáme šancu vidieť, že každý kto “hejtuje” niekoho iného je svojím spôsobom nešťastný a k nenávisti ho niečo doviedlo. Nechceli sme ospravedlniť prejavy nenávisti, len poukázať na ľudský príbeh. Každý ho máme, je dôsledkom bolesti.” V hre sa vystrieda dráma, groteska, balada s prvkami folklóru, je plná silných výrazových prostriedkov a deja od ktorého nebudete vedieť odtrhnúť oči. Premiéra je naplánovaná na 24. marca a hru môžem všetkým divákom len vrelo odporučiť. Budete chcieť o nej debatovať, premýšľať a nenechá vás pokojným ešte dlho po jej vzhliadnutí. 

- - Inzercia - -