Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Činohra SND odohrá inscenáciu Láskavé bohyne na pomoc Ukrajine

marec 04, 2022 - 14:00
Činohra Slovenského národného divadla uvedie v utorok 8. marca 2022 živý prenos predstavenia Láskavé bohyne. Svojich divákov vyzýva, aby namiesto kúpy online vstupenky podporili Činfond. Takto vyzbierané prostriedky venuje na pomoc Ukrajine.
Foto: 
Collavino

Inscenáciu Láskavé bohyne odohrajú herci v utorok 8. marca o 19.00 h pred publikom v Štúdiu činohry. Predstavenie sa bude zároveň naživo vysielať online na YouTube kanáli SND, kde si ho budú môcť pozrieť diváci z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. 

Všetci sledujúci môžu namiesto zakúpenia online vstupenky prispieť dobrovoľnou sumou na účet Činfondu (SK07 1100 0000 0029 4605 3532). Údaje k platbe budú počas prenosu predstavenia uvedené aj v popise videa. Činfond je nadačný fond priateľov Činohry SND pri Nadácii otvorenej spoločnosti.

Každá forma a podoba pomoci je dnes dôležitá. Rozhodli sme sa realizovať live stream jednej zásadnej inscenácie, ktorá hovorí o druhej svetovej vojne - Láskavé bohyne od Johnatana Littela a vyzbierané prostriedky venovať na pomoc Ukrajine. V rozhovoroch vnímame potrebu priamej finančnej pomoci, preto sme sa rozhodli do tejto výzvy zapojiť,“ hovorí riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová. 

Činohra SND venuje prostriedky z prenosu Láskavých bohýň na pomoc utečencom a obetiam vojny na Ukrajine prostredníctvom organizácií Človek v ohrození a Ukrajinský červený kríž. 

„Ostro odsudzujeme vojenský a ozbrojený konflikt Ruska voči Ukrajine. Popri tom sme však aj svedkami dezinformačnej vojny, dezinterpretácie dejín, poštvávania ľudí proti bezbranným občanom Ukrajiny v niektorých médiách v priamom prenose. Zrazu sa tu objavujú pojmy ako denacifikácia a demilitarizácia v kontexte, ktorý nie je pravdivý,” hovorí riaditeľka Činohry SND.

„Slovenské národné divadlo je aj službou verejnosti a chceme pracovať na budovaní občianskej spoločnosti. Ak krajina a jej vodcovia začnú trpieť amnéziou pamäti a prekrúcať históriu, hrozí katastrofa. A tu je stále priestor divadla ako vzdelávacej podpory,” zdôrazňuje.

Inscenácia Láskavé bohyne je divadelnou adaptáciou úspešného rovnomenného románu francúzsky píšuceho amerického spisovateľa Johnatana Littela. Rozprávačom a hlavným hrdinom je presvedčený nacista Maximilián Aue. Jeho fiktívne pamäti sa začínajú na ukrajinskom fronte, kde nemecké jednotky drvia nepripravenú sovietsku armádu.

Inscenácia Láskavé bohyne v Slovenskom národnom divadle získala prestížnu divadelnú cenu Dosky 2014 Najlepšia inscenácia sezóny 2013/2014 a režisér Michal Vajdička získal cenu Najlepšia réžia sezóny 2013/2014. Ľuboš Kostelný získal cenu Dosky 2014 v kategórii Najlepší mužský herecký výkon sezóny 2013/2014.

- - Inzercia - -