Dnes je piatok, 30.september 2022, meniny má: Jarolím
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenská cukrárska nádej z Ukrajiny

február 11, 2022 - 08:00
Učebné odbory sú na Slovensku dlhodobo v kríze. Je to pritom veľká škoda, lebo školy, ktoré vedia vychovať zručných odborníkov máme k dispozícii a doslova sa o študentov bijú.
Foto: 
Ivan Medveď

Tam, kde nutné počty nevykrývajú žiakmi z radov slovenských základných škôl, prichádzajú na rad zahraniční záujemci. Mnohí z nich na Slovensku nájdu druhý domov aj vysnívanú kariéru. Úspešným príbehom sa môže pýšiť aj cieľavedomá Anastasia Danatsko, študentka z Užhorodu, ktorá vďaka svojej pracovitosti získala ocenenie Ministra školstva Branislava Gröhlinga a svoju alma mater, SOŠ hotelových služieb a obchodu na Pántoch 9 v Bratislave, reprezentuje na domácich aj zahraničných súťažiach.

dizajn_bez_nazvu110.png

Cena Ministra školstva
Slovenská cukrárska nádej z Ukrajiny
Foto: 
Ivan Medveď

O SOŠ hotelových služieb a obchodu na Pántoch 9 sa dozvedela vďaka kamarátke zo základnej školy, ktorá mala rodičov pracujúcich na Slovensku. Kedysi chcela byť lekárkou, ale pečenie bolo tou vášňou, ktorá ju nakoniec zlákala. Veď už na základnej škole piekla koláče a torty na objednávky. Čo absolútne nečakala je to, že vďaka svojmu usilovnému učeniu sa a praxi, získa ocenenie Ministra školstva a tiež, že jej vlastné kroky prispejú k motivácii iných žiakov z jej krajiny, aby sa vydali rovnakou cestou.

V budúcnosti by si veľmi chcela otvoriť cukráreň. Nič veľké, ale zostať v odbore. Samozrejme, ak by bola taká možnosť, skúsenosti by rada zbierala po celom svete, ale to, podľa jej slove, teraz nikto nevie, ako bude. Existuje šanca, že ostane aj na Slovensku? Nasťa, ako ju doma i v škole oslovujú si myslí, že áno. Minimálne, kým tu má školu a rada by išla ďalej a spravila si aj maturitu. V škole jej dokonca ponúkli možnosť pokračovať po doštudovaní, ako majsterka a to ju veľmi láka. Má to tu veľmi rada, panie učiteľky sú podľa jej slov skvelé, najmä pani Pappová. Ako nám študentka prezradila, keď prišla, vôbec nevedela po slovensky a postupne krok po kroku, práve vďaka nej nadobudla sebavedomie a jazyk na úrovni potrebnej pre účasť na súťažiach.

dizajn_bez_nazvu109.png

Anastasia s pani učiteľkou Editou Pappovou
Slovenská cukrárska nádej z Ukrajiny
Foto: 
Ivan Medveď

Pani Pappová, ako zástupkyňa druhej strany- učiteľov, má s výučbou dlhoročné skúsenosti. Vidí v nej zmysel a výsledky svojej práce, na ktoré môže byť právom pyšná. Hoci začínala ako cukrárka vo výrobe, učenie sa nakoniec stalo jej celoživotným chlebíčkom. A najmä v momentoch, keď pracuje s takými motivovanými žiakmi, ako je Nasťa si uvedomuje, že by už určite nemenila.

Anastasii aj SOŠ na Pántoch 9 gratulujeme k úspechu a držíme palce do budúcnosti.