Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Talianska herečka Monika Vitti nás navždy opustila

február 02, 2022 - 19:07
Ikona európskej kinematografie - talianska herečka Monica Vitti, ktorá stvárnila mnohé hlavné postavy vo filmoch svojho krajana Michelangela Antonioniho zomrela vo veku 90 rokov. O úmrtí informoval dnes taliansky minister kultúry Dario Franceschini.
Foto: 
Vogue / Bert stern

Monica Vitti sa narodila 3. novembra 1931 ako Maria Luisa Ceciarelli. "Hrala susedky od vedľa s bravúrou bohyne a role kráľovien s jednoduchosťou susedky," napísal bývalý šéf filmového festivalu v Cannes Gilles Jacob.

Francúzsky denník Le Monde, ktorý vydal správu o smrti herečky už v roku 1988, napísal, že u Vitti sa "nekonformný temperament snúbil s fantaskným naladením a samovražednými sklonmi". Denník tiež pripomenul výrok Antonioniho, že Vitti mala "tvár úzkosti". Súčasne však mala "tajomný pôvab emancipovaných žien, ktoré sa zdajú ranené stratenou láskou."

"L'Avventura", Michelangelo Antonioni (1960) - Monica Vitti

Podľa talianskeho denníka Corriere della Sera bola Vitti "herečkou, ktorá zažila dva životy". Denník tým poukazuje na rozmanitosť hereckých rolí, ktoré za života dostala vo filme a divadle, aj na závažnú chorobu "Alzheimerovho typu", kvôli ktorej sa posledných 20 rokov stiahla do ústrania.

Monica Vitti & Alain Delon -"L'Eclisse" - Night In White Satin

S Antonionim ako režisérom sa prvýkrát stretla pri natáčaní filmu Dobrodružstvo - a za svoju rolu dostala na Berlinale cenu za najlepší ženský herecký výkon. Hrala aj v Antonioniho ďalších troch slávnych filmoch z prvej polovice 60. rokov - Noc, Zatmenie a Červená pustatina. Vďaka tejto "tetralógii citov" herečka, udivujúca netypickou a tajomnou krásou, dosiahla medzinárodnú slávu.

Zármutok na sociálnych sieťach prejavujú režiséri, herci a ďalší predstavitelia talianskej a európskej kinematografie.

 

- - Inzercia - -