Dnes je piatok, 30.september 2022, meniny má: Jarolím
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Chudnutie. Dôležitá je cesta, nie cieľ

január 24, 2022 - 16:00
Po tomto svete chodí skutočne málo žien, ktoré sa nikdy nezaoberali chudnutím. Ide pritom o proces, v ktorom funguje veľmi jednoduchá rovnica- ak chceme schudnúť, príjem energie musí byť nižší ako výdaj. Je to ale naozaj tak? Pozrime sa na to, prečo vlastne chudneme a ako si pomôcť, ak nám to nejde.
Foto: 
shutterstock

Motivácia

Motivácia k chudnutiu sa líši od človeka k človeku. Môže byť interná, keď chceme schudnúť z vlastnej vôle, alebo externá, keď nás k zníženiu hmotnosti tlačia vonkajšie faktory ako sociálne nároky či zdravotný stav. Často pritom ide o kombináciu oboch a zároveň o snahu vytvoriť zo seba svoje najlepšie ja. Ak sa držíte všetkých zásad zdravého životného štýlu, dopĺňate stravu pravidelným pohybom v pomere 70:30 (70% úspechu je strava a 30% cvičenie), ale aj tak to nejde, možno nastal čas poradiť sa s odborníkom, ktorý vám vytvorí jedálniček aj cvičebný plán na mieru. Na vás však vždy ostane tá najpodstatnejšia časť- plán aj splniť. Preto sa nedajte zlákať skratkami a prísľubmi- ak chcete schudnúť zdravo a udržateľne, výhovorky neexistujú. Riešením je udržateľný plán a jeho sledovanie krok za krokom.

shutterstock_1091043731.png

Chudnutie. Dôležitá je cesta, nie cieľ
Foto: 
shutterstock

12 tipov do praxe

Ak máte vo svojej motivácii jasno a na svojej ceste za štíhlejším ja máte v batohu aj odhodlanie a pevnú vôľu, pomôcť vám môžu aj nasledovné rady:

1. Nevynechávajte raňajky- vynechanie raňajok vám nepomôže schudnúť. Mohli by ste prísť o základné živiny a môže sa stať, že budete počas dňa viac maškrtiť, pretože vás bude sprevádzať pocit hladu.

2. Jedzte pravidelne- jesť v pravidelných časoch počas dňa pomáha spaľovať kalórie rýchlejšie. Znižuje tiež pokušenie jesť jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru. Zvyk je železná košeľa a platí to aj pri jedle

3. Jedzte veľa ovocia a zeleniny- ovocie a zelenina majú nízky obsah kalórií a tuku a vysoký obsah vlákniny a práve to sú 3 základné zložky pre úspešné chudnutie. Obsahujú tiež dostatok vitamínov a minerálov. Ak neviete ako začať, skúste do stravy zaradiť smoothies a misku šalátu k obed.

 4. Buďte aktívnejší- byť aktívny je kľúčom k chudnutiu a udržaniu si hmotnosti. Okrem toho, že cvičenie poskytuje množstvo zdravotných výhod, môže pomôcť spáliť prebytočné kalórie, ktoré nemôžete stratiť samotnou diétou. Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví a dokážete ju vtesnať do vášho režimu.

5. Pite veľa vody- ľudia si niekedy mýlia smäd s hladom. Môžete skončiť s konzumáciou extra kalórií, keď je pohár vody naozaj to, čo práve potrebujete. A to by bola škoda.

6. Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny- potraviny obsahujúce veľa vlákniny vám môžu pomôcť udržať pocit sýtosti, čo je ideálne na chudnutie. Vláknina sa nachádza v potravinách z rastlín, ako je ovocie a zelenina, ovos, celozrnný chlieb, hnedá ryža a cestoviny a fazuľa, hrach a šošovica.

7. Čítajte etikety potravín- vedieť, ako čítať etikety potravín, vám môže pomôcť vybrať si zdravšie možnosti. Použite informácie o kalóriách, aby ste zistili, ako konkrétne jedlo zapadá do vášho denného príjmu kalórií v pláne chudnutia. Ak je prvou ingredienciou cukor, viete, že ste na zlej adrese.

8. Použite menší tanier- používanie menších tanierov vám môže pomôcť jesť menšie porcie. Používaním menších tanierov a misiek si možno postupne zvyknete na menšie porcie bez hladovania. Žalúdku trvá asi 20 minút, kým povie mozgu, že je plný, takže jedzte pomaly a prestaňte jesť skôr, ako sa budete cítiť sýto.

9. Nezakazujte si potraviny- nezakazujte žiadne jedlá z vášho plánu na chudnutie, najmä tie, ktoré máte radi. Zákaz potravín spôsobí, že po nich budete viac túžiť. Nie je dôvod, prečo by ste si príležitostnú pochúťku nemohli užiť, pokiaľ dodržíte svoj denný príjem kalórií.

10. Neskladujte nezdravé jedlo- aby ste sa vyhli pokušeniu, nedržte doma nezdravé jedlo ako je čokoláda, sušienky, lupienky a sladké nápoje. Namiesto toho sa rozhodnite pre zdravé občerstvenie, ako je ovocie, nesolené ryžové krekery, ovsené sušienky, nesolené alebo nesladené pukance, orechy a ovocné šťavy.

11. Obmedzte alkohol- štandardný pohár vína môže obsahovať toľko kalórií ako kúsok čokolády. Postupom času môže nadmerné pitie ľahko prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti.

12. Naplánujte si jedlo- pokúste sa naplánovať si raňajky, obed, večeru a občerstvenie na týždeň, pričom sa uistite, že dodržíte svoj povolený príjem kalórií. Možno vám pomôže vytvoriť si týždenný nákupný zoznam. Pripraveným patrí svet a to platí i pri chudnutí.

Nech už je vaša motivácia schudnúť akákoľvek, majte sa na prvom mieste. Zdravie máte len jedno, preto nedovoľte nikomu ani ničomu, aby vám ho vzal. Chudnutím si zdravie môžete zlepšiť, ale len vtedy, ak je premyslené a plánované.

- - Inzercia - -