Dnes je sobota, 20.august 2022, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Liečime sa doma - od kedy volať 112?

január 23, 2022 - 09:00
Pandémia priniesla okrem zmeny pracovných či spotrebiteľských návykov aj zmenu vo vnímaní nášho zdravia. Ľudia sa rozdelili na dve skupiny: na tých, ktorí už pri prvom zakašľaní v panike utekajú k lekárovi a na takých, ktorí sa trápia doma v stave, kedy by ich mal liečiť lekár. Kde je zlatá stredná cesta?
Foto: 
shutterstock

VIRÓZY DOSTALI V ZIME ZELENÚ

S príchodom zimných mesiacov k nám okrem koronavírusu zavítali aj rôzne virózy. Bolesť hlavy, plný nos či kašeľ potrápi nejedného z nás. Kým niektorí razia teóriu, že stačí ostať pár dní doma a liečiť sa svojpomocne, druhá skupina uteká po pomoc k lekárovi, aj keď to nie je nutné. Virózou vo všeobecnosti označujeme infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom. Medzi najčastejšie patrí chrípka, nádcha či prechladnutie. Kým nádchu sprevádza „iba“ tečúci nos, chrípka má viacero príznakov. Potrápiť vás môžu bolesti hlavy, svalov či celková slabosť.

I keď sa môže zdať, že chrípka a prechladnutie je takmer to isté, opak je pravdou. Kým prechladnutie má pomalý rozbeh, chrípka udrie hneď a intenzívne. Prechladnutie môžeme vnímať ako banálne ochorenie, z ktorého sa svojpomocne vyliečime sami zhruba do týždňa, chrípka môže byť zradná a nevyplatí sa ju podceňovať. Pokiaľ vás zasiahne priebeh, ktorý sprevádzajú dlhšie trvajúce vysoké teploty, kašeľ, triaška či zvracanie alebo hnačka, navštívte lekára. O samoliečenie sa pokúšajte iba v prípade, že váš stav nie je vážny. Pokiaľ ani po niekoľkých dňoch nedochádza k zlepšeniu, prípadne sa príznaky náhle zhoršia, je potrebná návšteva lekára.

Vo včasnej fáze ochorenia covid, a to hneď od prvého dňa, kedy sa vírus už šíri v dýchacích cestách, ale zatiaľ sa ešte nedostal do pľúc, môže byť aktívne polohovanie efektívnou súčasťou domácej liečby.

Chrípka, nádcha a prechladnutie sa dajú v pokoji liečiť doma. Liečba, samozrejme, závisí od toho, v akom stave sa nachádzate. Najčastejšími pomocníkmi sú lieky na znižovanie teploty či bolesti, lieky na vykašliavanie hlienov (tzv. expektoranciá), prípadne antitusiká pri suchom, dráždivom kašli. Dôležité sú prostriedky na podporu imunity. Pri vírusových ochoreniach môžu byť veľmi užitočné rastlinné lieky, ktoré účinne pôsobia v skorých štádiách, vďaka prírodnému zloženiu nezaťažujú organizmus a majú menej nežiaducich účinkov. Obsahujú špecifické výťažky, ktoré chránia dýchacie cesty pred útokom vírusov i baktérií, pomáhajú odstraňovať vzniknutý hlien a v neposlednom rade zvyšujú aktivitu imunitného systému.

K účinným a overeným patrí extrakt z juhoafrického muškátu (Pelargonium Sidoides), u nás známy pod názvom Kaloba. Pokiaľ máte upchatý nos a potrebujete ho uvoľniť, k dispozícii je niekoľko možností. Úľavu prinesú kvapky či spreje do nosa, ale nemali by sa užívať dlhšie ako sedem dní – pri dlhodobom po užívaní hrozí riziko závislosti. Kľúčové je eliminovať opuch sliznice a zbaviť sa hustého hlienu, ktorý často nemožno odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). Aj na to existuje prírodné riešenie v podobe tzv. fytoterapeutika. Najznámejším predstaviteľom tejto skupiny liečiv je Sinupret. Vďaka účinným rastlinným látkam zmenšuje opuch sliznice, priaznivo vplýva na jej regeneráciu a uľahčuje vykašliavanie či vysmrkanie sa.

KORONAVÍRUS VERZUS CHRÍPKA

Pokiaľ máte podozrenie, že vás nezasiahla obyčajná chrípka, ale koronavírus, uistite sa antigénovým či PCR testom. S pozitívnym výsledkom zodpovedne putujte do domácej izolácie, treba sa však telefonicky poradiť so svojím obvodným lekárom, ako postupovať. Pri koronavíruse nevie nikto dopredu predvídať, aký priebeh vás zastihne a preto je nutné sle-dovať svoj zdravotný stav a prípadné zhoršenie hneď hlásiť lekárovi.

VOLAJTE 112 ALEBO 155 POKIAĽ:

  • oxymeter opakovane ukazuje hodnotu po 92% (pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc pod 88%)

  • máte pocit nedostatku vzduchu a dýchavicu pri bežných aktivitách (rozprávanie, pohyb po domácnosti)

  • máte pocit tlaku na hrudi alebo vykašliavate krv, pocit na odpadnutie, zmätenosť, bledosť a modré pery

  • pri strate vedomia

- - Inzercia - -