Dnes je sobota, 20.august 2022, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prierez hereckou tvorbou Emílie Vášáryovej

december 13, 2021 - 08:36
Emília Vášáryová stvárnila takmer sto divadelných postáv a súhrn jej filmových a televíznych úloh obsahuje približne dvesto titulov. V aktuálnej Slovenke vám prinesieme rozhovor, avšak najprv sa pozrime na jej prelomové role či ocenenia, ktoré nadobudla.
Foto: 
Ramon Leško

Na doskách SND hrala v predstaveniach Cyrano z Bergeracu, Herodes a Herodias, Sen noci svätojánskej, Antigona, Mesiac na dedine a mnohých ďalších, na Malej scéne v Ionescovej hre Stoličky stvárnila postavu Starenky, za ktorú dostala aj ocenenie Dosky. Za svoju tvorbu však získala omnoho viac ocenení, napríklad Cenu Janka Borodáča, Zlatého krokodíla, Cenu Nadácie Alfréda Radoka, Krištáľové krídlo, Cenu Igric, Hercovu misiu alebo Cenu Václava Havla Medaila za zásluhy.

Na filmovom plátne sa po prvý raz objavila vo filme Dáždnik svätého Petra (1957). Jej debutom bola dráma Na pochode sa vždy nespieva v roku 1960. V komédií Až príde kocúr (1963), hrala po boku Jana Wericha. Medzi dôležité filmové roly, patrí napríklad úloha Katky v Polnočnej omši (1962), Evy v Námestí sv. Alžbety (1965) alebo Sašky vo filme Medená veža (1970), či Matky vo filme Pelíšky (1998). Ďalej hrala vo filmoch Horem pádem (2004), alebo Václav (2007). Za úlohu Věry vo filme Horem pádem dostala Českého leva za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Roky patrila k najvýznamnejším tváram populárnych „bratislavských pondelkov“. Účinkovala v televíznych filmoch ako Peter a Lucia (1968), Balada o siedmych obesených (1969), Červené víno (1972), Buddenbrokovci (1974), Mário a kúzelník (1976), Sesternica Beta (1979) Portrét Doriana Graya (1988), Staroružová dráma (1989), Lorenzaccio (1991) a mnohých ďalších. Okrem divadla, filmu a televízie sa Emília Vášáryová realizuje aj v rozhlase a na katedre hereckej tvorby VŠMU v Bratislave.

Keď sa dozvedela mená dvoch ďalších dám, s ktorými je nominovaná v kategórii Umenie a Kultúra v ankete Slovenka roka 2014, podotkla, že by sa najradšej vzdala svojich hlasov v ich prospech. „Mňa už ľudia poznajú! Treba vyzdvihnúť úžasne talentovanú Ľubicu Čekovskú aj mimoriadne schopnú Gabrielu Belopotockú. Obe majú môj obdiv a zaslúžia si pozornosť.“ Aj tieto slová svedčia o veľkosti a ľudskom rozmere hereckej legendy EMÍLIE VÁŠÁRYOVEJ.

Rozhovor s Milkou si prečítate v aktuálnej Slovenke

- - Inzercia - -