Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Výstava Richarda Rozboru-Od sna k realite

november 04, 2021 - 08:00
Jeho tvorbu predstavíme za podpory z verejných zdrojov pomocou Fondu na podporu umenia formou samostatnej autorskej výstavy dňa 11. 11. 2021 pod záštitou veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v priestoroch školy módnej komunikácie Mod'Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave. Výstava bude pozostávať z viacero ucelených častí, zobrazujúcich jednotlivé etapy jeho tvorby a ich prierez a vývoj za uplynulých 20 rokov.
Foto: 
Reefe

Richard Rozbora tvorí pod módnou značkou ROZBORA COUTURE

Udržateľnosť sa stala jeho trendom. Slovenský módny návrhár Richard Rozbora, kreatívny riaditeľ rodinnej značky ROZBORA COUTURE, však princípy enviromentalizmu, etiky a slow fashion vyznáva už dlhé roky. 

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach, čím tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté akademické vzdelanie Richarda ako návrhára, ktorého komplexné štúdium nedosiahol do dnešného dňa žiaden z kolegov na Slovensku. 

Jeho tvorbu predstavíme za podpory z verejných zdrojov pomocou Fondu na podporu umenia formou samostatnej autorskej výstavy dňa 11. 11. 2021 pod záštitou Veľvyslanectva Veľkej Británie   v priestoroch školy módnej komunikácie Mod'Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave. Výstava bude pozostávať z viacero ucelených častí, zobrazujúcich jednotlivé etapy jeho tvorby a ich prierez a vývoj za uplynulých 20 rokov. 

Richard Rozbora, BA(Hons.)

Richard Rozbora sa zaoberá módnou tvorbou a dizajnom od roku 2001. Je absolventom londýnskej University of Arts London, Central St. Martin's s titulom BA(Hons) - honorovaný bakalár umenia v oblasti womenswear. 

Je členom prestížnej britskej RSA (Royal Society of Arts / Britská Kráľovská akadémia umenia https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Society_of_Arts).

Ako módny návrhár začal tvoriť už od roku 2001 pod svojim menom Richard Rozbora, ako ROZBORA COUTURE od roku 2013. V akademickej oblasti je členom komisie pre mladých módnych tvorcov v rámci BMD a spolupracuje s francúzskou školou Mod'Spa Paris ako odborný konzultant, kde vzdeláva študentov a odovzdáva im svoje cenné skúsenosti.. Počas posledných 20 rokov  predstavuje kolekcie v Bratislave a tiež posledných 7 rokov každoročne na viedenskom týždni módy až do vypuknutia celosvetovej  pandémie. Počas minulých rokov mal okrem toho autorské prehliadky aj v Prahe, Paríži, Nikózii, Londýne, Oslo apod. Nižšie nájdete výber najvýznamnejších prezentácií od roku 2014.

2001               promócia Central St. Martin's Londýn

2014-2019       prezentácie a prehliadky 

Zahraničné: Viedeň, Praha, Paríž; domáce: Bratislava, Žilina, Jasná Nízke Tatry, Trenčianske Teplice. Účasť na podujatiach: Viedenský týždeň módy, Fashion LIVE! a Bratislavské módne dni, veľvyslanectvo SR v Rakúsku, prezentácia v Hofburgu vo Viedni, prezentácie pre rôzne inštitúcie, ako napr. ING Banka, rakúsky časopis Look!  apod.

2018               členstvo v britskej Kráľovskej akadémii umenia (RSA) 

2018               prehliadka MQVFW Viedeň 2018 

2019               prehliadka Fashion LIVE! Bratislava

2019               prehliadka v Prahe - Pražská křižovatka

2019               MQ VIENNA FASHION WEEK za podpory dotácie z FPÚ

Primárnym cieľom výstavy je predstavenie retrospektívy tvorby dizajnéra Richarda Rozboru a jeho vývoja od študentských experimentálnych modelov až po tvorbu vysoko profesionálnych, remeselne skvelo zvládnutých majstrovských modelov s ohľadom na nositeľnost, dizajn, nadčasovost a to všetko za zachovania princípov udržateľnej a ekologickej módy. 

Predstavenie prebehne formou vernisáže a následnej výstavy a expozície v trvaní 1 týždňa v priestoroch školy módnej komunikácie Mod'Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave, kde budú vystavené modely a taktiež budú prebiehať projekcie vytvorených videovizitiek z existujúcich aj nových stopáží. Cieľom výstavy je predstavenie prierezu Richardovej tvorby a najmä jeho vývoj za 20 rokov. 

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach a tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté vzdelanie Richarda ako návrhára. Umeleckú úroveň Richarda a jeho módnej tvorby zhodnotili už jeho profesori, Gianfranco Ferre,  ktorí vychovali okrem iného Alexandra McQueena, Stellu McCartney, Johna Galliana, Husseina Chalayana a ostatných svetoznámych umelcov, udelením mu titulu honorovaný bakalár umenia / BA(Hons.). Richardovo umenie definovali napríklad mená ako jeho priamy tútor Howard Tangye, okrem iného osobný ilustrátor Christiana Diora, Diane Pernet ASVOF  apod.

Výstavu s názvom OD SNA K REALITE s prierezom módnej tvorby návrhára Richarda Rozboru BA(Hons) a jeho vývoj za 20 rokov od jeho promócie v roku 2001 v Londýne na Central St. Martin's až do dnešného dňa podporil z verejnych zdrojov Fond na podporu umenia#fpu.

Výstava bude dostupná pre širokú verejnosť v termíne 15.-19.11.2021 v časoch 16:00-18:00hod takisto v priestoroch školy módnej komunikácie Mod'Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave.

Richard Rozbora je pravidelným účastníkom Bratislavských módnych dní, z čoho máme veľkú radosť.

- - Inzercia - -