Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rebelské roky šesťdesiate - Keď kraľovala minisukňa...

júl 25, 2021 - 17:26
Atmosféra šesťdesiatych rokov sa veľmi líšila od predchádzajúceho desaťročia, ktoré priam dychtilo po noblesnej kráse. Nové desaťročie traumatizované vojnou vo Vietname zrodilo rebéliu voči zaužívaným hodnotám vo všetkých oblastiach života, módny svet nevynímajúc.
Foto: 
Profimedia, Canva.com

Bohaté široké sukne z luxusných materiálov vystriedal minimalizmus, treba však povedať, že tiež veľmi pôsobivý. Na prehliadkových mólach triumfovala dovtedy málo známa dizajnérka Mary Quantová, ktorá predstavila svetu nový ideál krásy – Lesley Lawsonovú, teda Twiggy, ktorá  je dodnes fenoménom svojej doby.

profimedia-0170349600.jpg

Rebelské roky šesťdesiate - Lesley Lawsonová
Foto: 
profimedia

Ona sa skutočne narodila v správny čas a na správnom mieste. Nič nemohlo túto éru vystihovať lepšie ako okaté dievčatko s chlapčenskou postavou, ktoré bolo na míle vzdialené od vznešeného sveta predchádzajúcej módnej ikony princeznej Margaret. Twiggy bola skrátka obyčajné proletárske dievča „od susedov“, s ktorým sa stotožnili masy mladých žien na celom svete. Twiggy bola priam stvorená pre nový štýl šiat v tvare písmena A, ktoré nezvýrazňovali pás, ale odhaľovali krásne dlhé, štíhle nohy.

profimedia-0089723782.jpg

Rebelské roky šesťdesiate - Twiggy
Foto: 
profimedia

Inšpirovala aj hviezdy

Minisukne prerazili aj do šatníka veľkých filmových hviezd, ktoré nemožno označiť za „chlapčenské typy“. Určite si ešte spomínate na nádhernú Brigitte Bardotovú,  hviezdu, ktorá práve v tom čase vstúpila na oslnivú hviezdnu dráhu a zažiarila vo filme A Boh stvoril ženu. Krásna BB nemala len nádherné nohy a charizmatický pohľad. Jej ženské tvary nedávali spávať zástupom mužov na celom svete. Keď sa zjavila v minisukni, pôsobila priam neodolateľne. Krátke sukne, a tak trochu drzý, rebelský výraz veľmi pristal aj jej kolegyni Jane Fondovej, s ktorou sa „kamarátsky“ podelila nielen o slávu, ale aj o Rogera Vadima.

profimedia-0346084451.jpg

Rebelské roky šesťdesiate - Brigitte Bardotová
Foto: 
profimedia

Ružový kostým prvej dámy

Šesťdesiate roky sa však neniesli len v znamení „pohoršujúcich“ minisukní, ktoré v mnohých prípadoch pôsobili len ako opasok, staršie dámy privádzali do mdlôb a pánov do vytrženia. Táto dekáda mala aj inú módnu ikonu než Twiggy. Bola ňou manželka tridsiateho piateho amerického prezidenta J. F. Kennedyho, legendárna Jackie. Jej štýl síce vychádzal z minimalizmu doby, no zároveň dodržiaval kánon elegancie a noblesy. Šaty podľa Jackie sú nadčasové a aktuálne aj dnes. Jej šatník navrhoval americký dizajnér Oleg Cassiny. Bol jej dvorným návrhárom a práve on vytvoril imidž Jackie look, ktorý sa začal okamžite kopírovať po celom svete. Typické pre jeho modely boli jednoduché geometrické línie a pillbox klobúčiky, ktoré mimochodom veľmi rada nosila aj princezná Diana a treba povedať, že jej pristali. Trojštvrťové rukávy, doplnené elegantnými rukavičkami po lakte, lodičkové výstrihy, ozdobné gombíky, puzdrové sukne a predovšetkým jasné farby – to bola móda, ktorú predstavila táto prvá dáma milujúca ružovú farbu a všetky jej odtiene.

profimedia-0206308424.jpg

Rebelské roky šesťdesiate - manželka tridsiateho piateho amerického prezidenta J. F. Kennedyho, legendárna Jackie
Foto: 
profimedia

Jej ružový kostýmček s krvavou škvrnou, tak ako ho zachytili fotografi, ktorí vydesenému svetu prostredníctvom agentúr vysielali prvé správy o atentáte na prezidenta, dodnes zostáva v pamäti. Rovnako ako jej štýl, ktorý podvedome stále kopírujeme a napodobňujeme a možno si ani neuvedomujeme, aký dramatický príbeh tento elegantný štýl ukrýva.


Slovenská Twiggy

eva_k.-rok1970.jpg

Rebelské roky šesťdesiate - Eva Kostolanyiová
Foto: 
archív

Možnože si skôr narodení ešte spomenú na éterickú superštíhlu speváčku Evu Kostolányiovú, ktorá kvôli podobe s modelkou Twiggy dostala meno slovenská Twiggy.  Aj Eva mala výrazné, nádherné oči, subtílnu postavu a krásne nohy, ktoré obdivovali zástupy fanúšikov. Eva nás však opustila veľmi skoro, v roku 1975 ako tridsaťdvaročná podľahla rakovine. Napriek tomu, že od jej najväčšej slávy ubehlo takmer polstoročie, Eva bude navždy pripomínať krásne a divoké roky šesťdesiate, keď sa v ovzduší vznášala nádej slobody, a tá sa odrazila aj v móde. To, že to napokon bolo inak a s príchodom nového desaťročia sa svet opäť prudko zmenil, si pripomenieme v ďalšom pokračovaní – móda rokov 70. rokov – nesúca sa v znamení glam rocku, v čele s Davidom Bowiem a jeho trblietavými neónovými kreáciami, ktoré ovládli vtedajší módny svet.

Eva Kostolanyiova-videoklipy

- - Inzercia - -