Dnes je piatok, 30.september 2022, meniny má: Jarolím
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

ŽENY VO VEDENÍ: Príbehy plné odkazov a inšpirácií

marec 21, 2021 - 12:49
Je zarážajúce, že aj 50 rokov od prvých krokov človeka na Mesiaci, takmer 40 rokov od objavenia internetu, v čase, kedy fotíme čiernu dieru, vyvíjame samostatne jazdiace autá, a v roku, kedy sme vyvinuli vakcínu proti globálnej pandémii, je rovnoprávnosť pohlaví stále len otázkou názoru.
Foto: 
Viber

Tvorivé. Inšpiratívne. Silné.
Zarena Kancheva, Marketingová riaditeľka pre Európu zo spoločnosti Rakuten Viber 

zarena_kancheva.jpg

Foto: 
Viber

Niekoľko prekvapivých štatistík

  • V spoločnostiach Fortune Global 500 za 2020 pracuje na pozícii CEO iba 13 žien (2.6 %).
  • Ženy predstavujú takmer polovicu pracujúcich ľudí v EU (46 %),  - Q3 2020, avšak napriek tomu je ich zastúpenie v manažérskych pozíciách stále nízke (34 %).
  • Účinok pandémie na rovnoprávnosť pohlaví bude mať pravdepodobne dohru na budúce generácie. Približne 11 miliónov dievčat po celom svete čelí riziku, že kvôli prerušeniu vzdelávania v súvislosti s pandémiou pravdepodobne nedokončí školu.
  • V regióne strednej a východnej Európy aj naďalej pretrváva rozdiel v platovom ohodnotení a v porovnaní s mužmi majú ženy o 20 % nižšie platy.

 Okrem mnohých výziev, ktorým čelia európske ženy, či už ide o nerovnomerné zastúpenie v riadiacich pozíciach, rôzne predsudky, domáce násilie či dokonca aj rôzne zákony zakazujúce potraty v niektorých štátoch, stoja tiež v prvých líniách v boji proti koronavírusu. Na trhu práce je aktuálne veľmi málo žien. Mnohé z nich o svoju prácu prišli, pretože väčšina pracuje v tradičných “ženských” odvetviach, akými sú cestovný ruch, vzdelávanie a administratíva. K tomu všetkému je potrebné povinnosť postarať sa a neplnoleté deti, ktoré zostali kvôli pandémii doma. Aktuálna situácia zmenila postavenie žien viac ako ktorákoľvek celosvetová udalosť za posledné desaťročia. Podnikateľky stále hľadajú svoje miesto v biznis svete, ich postavenie je poznačené nízkym sebavedomím a spoločenskými predsudkami, ktoré zatieňujú ich schopnosti.

 Stredná a východná Európa sú regióny, kde má vo všeobecnosti viac žien prístup k rovnocennému vzdelávaniu, kde je priepasť medzi pohlaviami menšia a zastúpenie žien v obchode a technológiach je pomerne vyššie, avšak aj tu si pandémia vyberá svoju daň. V posledných rokoch nepochybne prišlo k vyrovnaniu rozdielu v „základných digitálnych zručnostiach" pohlaví, ktorý klesol z 10,5 % v roku 2015 na 7,7 % v roku 2019, čo dalo ženám nádej na lepšie zajtrajšky. Nedávne štúdie ukázali, že tieto regióny majú dokonca nadpriemerné zastúpenie žien v manažérskych pozíciách v porovnaní s európskym priemerom, ktorý je 34 % - omnoho vyšší je pomer žien v riadení v Lotyššsku (45%) a v Poľsku (44 %), nasleduje Bulharsko, Maďarsko a Slovinsko (všetky so 42%).

 Dôvodom je pravdepodobne fakt, že ide o bývalé komunistické štáty, s čím je spojený horší stav ekonomiky a nižšie štátne dávky. Ženy tak boli „donútené“ nájsť spôsob, ako sa postarať o svoju domácnosť, čo viedlo k rýchlejšej emancipácii a ich vyrovnanejšiemu postaveniu v spoločnosti.

Na obnovenie covidom poškodených spoločností bude potrebná flexibilita, empatia a schopnosť vziať svoj život do vlastných rúk. Rany spôsobené pandémiou vytvárajú vysoký dopyt po kvalifikovaných odborníkoch. Pre mnohé ženy to bude znamenať zmenu obchodného správania (business mentality), viac možností a dúfajme, že aj vyššiu flexibilitu v rámci pracovného času a miesta jej výkonu.

 Od zebier k jednorožcom. Najlepšou motiváciou sú skutočné príbehy skutočných ľudí, ktoré nás inšpirujú, sú pre nás vzorom, dodávajú nám silu a dokazujú, že možné je naozaj všetko.

 V USA sa Whitney Wolfe Herdová, mladá generálna riaditeľka spoločnosti Bumble, ktorá sa stala držiteľkou IPO, podelila o tento okamih držiac v náručí svojho syna aj počas slávnostného ceremoniálu. Kamala Harris sa stala prvou ženou a ženou s inou farbou pleti, ktorá sa dostala do úradu predsedu vlády a bola ocenená časopisom Time magazine ako Osobnosť roka 2020. Medzi tenistkami, ktoré boli v hlavnej súťaži US Open, bolo 9 matiek, z ktorých sa Serena Williamsová, Victoria Azarenková a Tsvetana Pironková prebojovali až do štvrťfinále.

 Oslávme pri príležitosti MDŽ 10 najinšpiratívnejších žien zo strednej a východnej Európy, ktoré sú obrovskou inšpiráciou pre milióny mladých dievčat aj chlapcov.

 Zuzana Čaputová, prvá slovenská prezidentka a najmladšia osoba v histórii Slovenska zastávajúca tento úrad, sa už dvakrát objavila v zozname 100 najsilnejších žien sveta podľa časopisu Forbes. Pred zvolením bola právničkou aj enviromentálnou aktivistkou, za jej úsilie dostala v roku 2016 Goldmanovu environmentálnu cenu a v roku 2019 získala ocenenie Európska osobnosť roka, ktorá sa udeľuje európskym lídrom za mimoriadne úspechy.

 Kristína Kövešová je investigatívna novinárka, reportérka a moderátorka, držiteľka ocenení Slovenka roka, OTO a Osobnosť Bratislavy. Je výraznou osobnosťou v novinárskej sfére. Otvára témy, ktorých sa iní boja. Jej misiou je pomáhať ľuďom, svojimi odvážnymi činmi a odhaleniami inšpiruje svet, pomáha obetiam prehovoriť a prispieva k lepšiemu svetu.

 Maria Atanasova (Bulharsko) bola ocenená ako Mladá Európanka roku 2020 za svoju snahu o zviditeľnenie mladých Rómov. Vo veku 23 rokov je mentorkou podporujúcou deti a mladých ľudí z rómskej komunity a členkou Siete dobrovoľníkov rómskej mládeže.

Laura Kövesi (Rumunsko) viedla boj proti korupcii v jednej z najskorumpovanejších krajín EÚ. Stála na čele rumunského Národného protikorupčného úradu (DNA) a zabezpečila odsúdenie ministrov, starostov a poslancov parlamentu.

Karoli Hindriks je estónska podnikateľka, ktorá založila svoj prvý startup vo veku 16 rokov. Dnes je generálnou riaditeľkou Jobbatical - inovatívnej spoločnosti zameranej na pomoc zamestnávateľom pri relokalizácií ich medzinárodných zamestnancov, ktorá bola spoločnosťou Forbes označená za jednu z 10 európskych najzaujímavejších technológií SME.

Johanna Nejedlová je spoluzakladateľkou neziskovej organizácie Konsent, ktorá sa venuje prevencii sexuálneho násilia, obťažovania a presadzovania rovnoprávnosti žien a mužov v Českej republike. Búra mýty o tejto tabuizovanej téme a venuje sa vzdelávaniu žien o tom, čo to vlastne sexuálne obťažovanie je a ako s týmito nepríjemnými situáciami pracovať.

Ida Tin je spoluzakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Clue, najrýchlejšie rastúcej aplikácie pre zdravie žien na svete. Appka bola vytvorená v Berlíne a pomáha ženám pochopiť ich cyklus a predstavuje rôzne spôsoby, ako žiť plnohodnotný a zdravý život.

Ana Brnabić, srbská premiérka, ktorá je vo svojej funkcii od roku 2017, je prvou ženou na svojej pozícii a zároveň prvou ženou, ktorá sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii.

Judit Polgár je 43-ročná maďarská šachová veľmajsterka a všeobecne sa považuje za najsilnejšiu šachistku všetkých čias. Polgár je jedinou ženou, ktorá zvíťazila v zápase s úradujúcim hráčom sveta číslo jeden a porazila jedenásť súčasných alebo bývalých majstrov sveta v rýchlom a klasickom šachu.

 Tetiana Yalovchak je prvou Ukrajinkou, ktorá zdolala najvyššie vrcholy všetkých siedmich svetadielov. Osobná tragédia, počas ktorej prišla vďaka konfliktu o domov, vyústila nakoniec do vysokej motivácie, ktorú potrebovala. Tri najvyššie vrcholy Spojeného kráľovstva zdolala za 24 hodín a preplávala aj Bosporský prieliv.

Potrebujeme viac takýchto verejných príkladov odvahy, a viac vzorov pre dievčatá, ktoré sa vydávajú na cestu prekonávania bariér, tichej cenovej diskriminácie známej v zahraničí ako pink tax, prekonávania stereotypov a kultúrnych predsudkov, pretože to je jediný možný spôsob, akým môžu komunity prosperovať. Pre väčšinu z nás sú najväčšími ženskými vzormi (často bez toho, aby sme si to uvedomovali) naše mamy, babičky či tety. Byť pre svoje deti príkladom ženy, ktorá si ide za svojimi snami, je predsa omnoho lepšie, ako mať každé ráno na stole dokonalé raňajky, však?

viber8619edit.jpg

Foto: 
Viber

Marec, mesiac, v ktorom oslavujeme Medzinárodný deň žien, je časom na zamyslenie sa nad dosiahnutým pokrokom a na oslavu činov odvahy a odhodlania všetkých „bežných žien“, ktoré v dejinách svojich krajín a spoločenstiev hrali mimoriadnu úlohu.

 "Nevolám ťa do hôr. Pozývam ťa, aby si dal pred seba ciele veľké ako Everest a dosiahol ich." Tetiana Yalovchak

 Sources: 
https://www.un.org/en/observances/womens-day
https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---dgreports/---cabinet/documents/publication/wcms_756331.pdf 
https://www.euronews.com/2020/03/06/international-women-s-day-meet-some-of-europe-s-most-inspirational-female-role-models
https://www.forbes.com/power-women/list/2/#tab:overall

- - Inzercia - -