Dnes je piatok, 30.september 2022, meniny má: Jarolím
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Manchester nie je len mesto futbalu

október 14, 2020 - 14:00
Ak máte Manchester zafixované ako špinavé priemyselné mesto, ktoré je centrom futbalu, tak je najvyšší čas odhodiť zaužívané stereotypy. Manchester nás pri návšteve prekvapil ako príťažlivé čarovné mesto z červených tehál, plné študentov, kultúry a kozmopolitnej atmosféry.
Foto: 

Koronový Manchester 

Do britskej metropoly by sme asi v tomto období necestovali, ale nedalo sa inak. Vyzbrojení obavami a fľaštičkami dezinfekčného gélu sme napokon objavili mnoho tvárí mesta, pričom po celú dobu nás sprevádzala tá, ktorá nás vítala už na letisku – koronová. Dlhé rady stojanov s dezinfekciou nebolo možné prehliadnuť. Boli súčasťou staníc, nákupných centier i reštaurácií. Tam sme sa museli pravidelne evidovať aj so svojimi kontaktnými údajmi. Nehovoriac o tom, že skupinové stretávanie mali v Anglicku zakázané – maximálny počet ľudí, ktorí sa stretnú, bol obmedzený na šesť a ako sme zaregistrovali, dôsledne ho dodržiavali. Snáď nás raz príťažlivé mesto privíta aj bez povinných rúšok.   

Mesto plné histórie 

Je pravda, že v 18. storočí bol Manchester centrom bavlneného priemyslu a dostal prezývku Cottonpolis. Už sto rokov pred priemyselnou revolúciou však metropola na severe Anglicka otvorila prvú verejnú knižnicu zadarmo. Budova sa volá Chatham Library, pochádza z roku 1653 a obdivovať ju môžete ešte aj dnes. Nádherné mesto na zozname pamiatok chránených UNESCO je pozoruhodné pre svoju polohu blízko siete kanálov a mlynov. Prísne viktoriánske budovy z červených tehál dnes v uliciach už striedajú moderné novostavby a výškové budovy. Atmosféru mesta však nerušia. Našli si spôsob vzájomného súžitia. Samotné mesto nie je veľké, dokážete ho prejsť peši, pričom na každom kroku odkrýva trochu inú tvár. 

Mesto kanálov 

Priemyselná revolúcia je prakticky doteraz prítomná v každom kúte mesta. Staré červené budovy, ktoré pamätajú zlaté priemyselné časy, však dostali nové využitie. V citlivo zrekonštruovaných bývalých mlynoch, skladoch a továrňach sme na potulkách našli všeličo – atraktívne bývanie, kancelárie, obchody, bary, hotely i reštaurácie. Dnes sú známe pod názvom Castlefield Urban Heritage ParkVäčšina budov postavených počas zlatej éry lemuje manchesterské kanály a bol do nich prístup loďou. Kanál Bridgewater postavený v roku 1761 slúžil ako dopravná tepna na prepravu uhlia z uhoľných baní. Dnes si v romantických zákutiach okolo vodnej hladiny môžete vychutnať príjemné posedenie a neodmysliteľnú kávu. Kanály s pokojnou hladinou sú splavné i dnes. Ak budete mať šťastie, môžete zažiť aj prechod lode cez stále funkčné vyrovnávacie komory. Mimochodom, stále sa obsluhujú ručne. 

Ak sa budete držať kanálov, prejdete najkrajšími časťami mesta, medzi ktoré patrí aj Canal Street s najvychytenejšími barmi a diskotékami a práve tu sa nachádza aj jedna z najväčších gay komunít v Európe.

Mesto kultúry 

Manchester, ktorý bol kolískou priemyselnej revolúcie, našiel postupne svoju novú podobu – tvár metropoly kultúry a vzdelania. Na slávnu minulosť však odkazujú viaceré inštitúcie. Aj známa Whitworthova galéria založená v roku 1889 ako prvá galéria v parku, má dodnes slogan Robíme umenie užitočným. Už od svojho vzniku sa snažila zmysluplne umenie aplikovať v priemysle. Typická červená tehlová budova má modernú prístavbu, v ktorej sa umelci venujú aktuálnym témam, ako je napríklad životné prostredie alebo zdravotne znevýhodnení ľudia. Múzeí má mesto viac – či už Manchesterské múzeum zamerané na dejiny mesta, múzeum Urbis, ktoré predstavuje tradičný život miestnych, alebo Múzeum vedy a priemyslu, ktoré sa nachádza na mieste najstaršej železničnej stanice na svete. 

Mesto parkov a pomníkov 

Práve priemyslu vďačí mesto za množstvo prekrásnych parkov, ktoré sú roztrúsené vo všetkých štvrtiach. Je to tiež paradoxne dedičstvo priemyselnej revolúcie. Práve v tomto období sa vedno s fabrikami intenzívne budovali aj verejné parky so sochami, fontánami a jazerami, aby vyrovnávali problémy s industrializáciou mesta. Predpokladalo sa, že čerstvý vzduch, príroda a podmienky na oddych a rekreáciu podporia fyzické zdravie obyvateľov a obmedzia rast kriminality. Rozkošatené vysoké stromy i dnes poskytujú zelenú úľavu obyvateľom i návštevníkom: tieň i priestor na prechádzky či obľúbené posedenie v tráve. 

V Manchestri platí – v každom parku aspoň jedna socha, ale významné osobnosti majú svoje čestné miesta po celom Manchestri. Na lavičke v parku sedí Alan Turing, otec výpočtovej techniky, ktorý počas druhej svetovej vojny pomohol prelomiť kód Enigma, v centre mesta je Emmeline Pankhurstová, vedúca predstaviteľka britských sufražetiek, ktorá pomohla ženám získať volebné právo, ale i americký prezident Abraham Lincoln či Mahátmá Ghándí, najvýznamnejší indický bojovník proti britským kolonizátorom. 

Mesto mnohých národností 

Pozostatky viktoriánskeho Anglicka sa v Manchestri striedajú s kozmopolitnou tvárou mesta. Obyvatelia údajne používajú dvesto rôznych jazykov, čo radí mesto za jedno z najviac jazyčných na svete. Centrum sa dá celé prejsť pešo, je veľmi pestré a ponúka veľké množstvo rozdielnych štvrtí. Objavíte tu najväčšiu čínsku štvrť vo Veľkej Británii a zároveň druhú najväčšiu v Európe. Dominuje jej drevená bohato zdobená brána Chinese Imperial Arch, ale typicky čínske tu už nič nenájdete. Naopak, veľmi typická je lokalita Rusholme v južnej časti mesta. Jeden a pol kilometra dlhá ulica ľudovo nazývaná Curry Mile predstavuje úplne iný svet, ktorý sa zobúdza popoludní a žije do neskorého večera. Skupinky ľudí, hluk, vôňa tabaku a typická hudba. Akoby ste sa ocitli v Ázii. Afgánske a pakistanské reštaurácie striedajú bufety s kebabom, cukrárne s obľúbenou zmrzlinou a barberi. Tí sú doslova na každom kroku, po celý večer majú plno a ich ruky sa nezastavia. 

Mesto študentov a bicyklov

Približne polmiliónové mesto, ktoré má s predmestiami dva milióny obyvateľov, pojme každoročne stotisíc študentov. A to už je v uliciach cítiť. Tri univerzity zaberajú mestskú štvrť venovanú mladým ľuďom, majú rozsiahle areály i vlastné parky. Práve študenti intenzívne využívajú rozvetvenú sieť cyklochodníkov a dvojkolesoví tátoši úspešne konkurujú motorovej doprave. Špeciálny pruh pre cyklistov je pri každej ceste a je veľmi využívaný. Naozaj platí, že treba pozorne sledovať, či sa veľkou rýchlosťou nerúti cyklista, pretože zrážky nie sú ničím výnimočným. Mesto si cyklistov v centre aj počíta, špeciálne stojany registrujú každého cyklistu, ktorý prejde ich kontaktným bodom.

Mesto futbalu 

Túto stránku sme naživo nespoznali. Na najznámejší futbalový štadión Old Trafford, nazývaný aj Divadlo snov, ktorý je už stodesať rokov domovským stánkom Manchestru United, sme sa nedostali. To však neznamená, že futbal nie je súčasťou mesta. Či už ste fanúšikom Manchester United, Manchester City, alebo iného klubu vo svete, futbal si vás v tomto športovom meste nájde. V samotnom centre, len kúsok od populárneho obchodného centra Arndale nemôžete minúť Národné futbalové múzeum. Moderná a zaujímavá budova približuje bohatú kultúru najpopulárnejšieho športu na svete a okrem prezerania originálnych historických predmetov si môžete otestovať aj svoje zručnosti. Od vedomostí, cez trestné kopy, až po komentovanie.

Pôvodne malé obchodné mesto, ktoré sa zmenilo na významné priemyselné centrum a potom na centrum kultúry a vzdelania, je očarujúco príťažlivé. Ak privriete oči, aj dnes si dokážete predstaviť rušnú atmosféru metropoly spred stopäťdesiat rokov, ktorá dnes v Manchestri dýcha príťažlivou nostalgiou.  

- - Inzercia - -