Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako účinne a rýchlo odstrániť bolesti chrbta doma

august 01, 2020 - 14:00
Jedna malá tenisová loptička dokáže podobný zázrak ako zlaté ruky fyzioterapeuta. Je to najlacnejší a najúčinnejší pomocník pri tak známych bolestiach ako sú „kríže“ a krčná chrbtica.
Foto: 

Ukážem vám auto masáž, ktorú viete robiť kdekoľvek a kedykoľvek kedy to potrebujete, najlepšie však preventívne. Ide o masírovanie TRIGGER POINTU. Sú to  spúšťacie body alebo svalové „uzly“ čo doslova znamená citlivé miesta v mäkkých tkanivách a príliš veľa z nich sú bolestivé. Zvyčajne sa opisujú ako mikro-kŕče. Tieto boľavé miesta sú často alarmujúco tvrdé a zdá sa, že okolo poranení rastú ako burina. Môžu byť hlavným faktorom bolesti chrbta a krku, ako príčina, komplikácia alebo oboje. Pravidelným masírovaním týchto bodov dosiahnete nielen úľavu ale zabránite aj ďalšiemu vzniku  zápalových miest. 

Zoberte si tenisovú loptičku a podložku. Vyhraďte si čas tak, aby ste počas masáže mali kľud a priestor. Ak ste to doteraz nerobili, môže vás prekvapiť bolesť, ale v tomto prípade je to tá pozitívna. Čím viac bolestivých bodov nájdete a vydržíte v auto masáži, tým lepší bude účinok.

Nakoniec, vy sami si budete regulovať intenzitu tlaku.

Najznámejší trigger point sa nachádza v sedacej časti a nájdeme ho nasledovne. Preložte nohu cez druhú nohu a prisadnite loptičku na tej strane sedacieho  svalu , kde máte preloženú nohu.

Tlak prisadnutia má  byť taký, ktorý dokážete akceptovať. Začnite robiť krúživé pohyby tak, aby loptička mala možnosť prechádzať celým svalstvom na zadku. Snažíte sa nájsť bolestivé miesto. Keď ho nájdete, viac pritlačte svaly k loptičke a vydržte 6 sekúnd. Potom znova urobte krúživý pohyb a nájdite iný bolestivý bod a vydržte na ňom 6 sekúnd.  Toto opakujte aspoň 1 minútu. Zopakujte aj na druhú stranu. Nezľaknite sa bolesti, deje sa to  preto,  že sa uvoľňuje stuhnutie. Tak isto by ste to cítili aj u fyzioterapeuta.

Ďalším bodom, ktorý môže mať vplyv na bolesti chrbta je vonkajšia strana stehien.

Masírovaním tohto  bodu výrazne zlepšíte aj pohyblivosť kĺbov. Ľahnite si na bok a oprite sa o lakeť. Druhá noha je skrčená- chodidlom na podložke, pripravená na regulovanie intenzity tlaku. Loptičku umiestnite pod vonkajšiu  stranu bočných stehien a znova krúživým pohybom hľadajte bolestivý bod. Poseďte na ňom 6 sekúnd a znova opakujte ako v predošlom cviku. To isté zopakujte aj na druhú stranu.

Posledný cvik je relaxačný ale vyžaduje si dve loptičky, najlepšie spojené v jednej ponožke, ktorú zauzlite tak aby boli loptičky pevne pri sebe a nerozchádzali sa. Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy a vložte spojené loptičky pod najbolestivejšie miest na chrbte. Ak sa dokážete pri tejto polohe úplne uvoľniť bez toho aby ste pociťovali veľkú bolesť, relaxujte aspoň 5 minút. Ak je však bolesť príliš silná a nepohodlná, posuňte loptičky na miesto, kde to nie je až také nepríjemné. Takto ich postupne môžete posúvať po celom chrbte a ostať na nich ležať pár minút.

Samozrejme že k prevencii a liečbe bolestí chrbta patrí aj riešenie nadváhy. Ale úprimne: máte myšlienky, ktoré vás v tom zastavujú? Ako napríklad, že vy to nezvládnete? Že nemáte pevnú vôľu, že ste už všetko vyskúšali a aj tak to nezabralo? Alebo že vám nikto nevie pomôcť? Či sa obávate jojo  efektu a posmechu okolia, že ste znova na niečo naleteli a pritom vám to vôbec nepomohlo?

Keď vám ponúknem jednoduché kroky, ktoré môžete robiť doma a dovedú vás do želaného cieľa? Motivačný jedálniček s tabuľkou potravín, ktoré si vyberáte podľa vlastnej chuti, 10 minútové cvičenie, na ktoré netreba kondíciu ani špeciálnu vôľu. Smerovanie a koučovanie na diaľku, odľahčené od prísnych nariadení a odopieraní si? A bonus –Vaši známi sa len budú čudovať ako ste to dokázala a či ste nebola na plastickej operácii. Ušetrite na drahé krémy, masáže či drahé korekcie. Dosiahnite úctu sami k sebe tým, že sa postaráte o svoje zdravie aj zovňajšok a vaši známi si vás za to budú ešte viac vážiť. Pozrite si viac o Reštarte metabolizmu na www.zora.sk

- - Inzercia - -