Dnes je sobota, 20.august 2022, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo máme akné aj v dospelosti?

jún 10, 2020 - 07:00
Akné je problém, ktorý sa s vami môže ťahať aj dávno po ukončení štúdia na strednej škole. Otázka, ktorá hrá v tomto prípade prím, je teda jasná: „Dá sa ho vôbec raz a navždy zbaviť?“
Foto: 

S objavením samotných príčin vzniku akné vám najlepšie pomôže kožný lekár. Ten ale s najväčšou pravdepodobnosťou odhalí vinníka nepeknej pleti vo vás a vašich nezdravých návykoch. Ale pekne poporiadku.

Príčiny, ktoré neovplyvníte

Puberta je časom, kedy sa väčšine mladých ľudí tvoria na tvári nepekné vyrážky. Môžu za to hormonálne zmeny v tele, ktoré ovplyvňujú prirodzenú tvorbu mazu. Hladina hormónov sa v období dospievania neúmerne zvyšuje a výsledkom býva práve upchávanie pórov a vznik začervenaných zapálených miest. Hormonálnym zmenám však čelíme počas celého života. Najmä ženy by o tejto skutočnosti vedeli rozprávať, napokon tehotenstvo či menštruácia sú pre nás obdobiami, ktoré hovoria za všetko.

Pozor aj na doplnky pre športovcov

O hormónoch a ich vyčíňaní v tele možno hovoriť i v prípade aktívnych „naberačov svalov“. Ak človek užíva produkty obsahujúce steroidy, okrem viacerých zdravotných komplikácií spravidla narazí  aj na zvýšenú tvorbu akné. Na tú majú vplyv i podaktoré lieky so zvýšenou hladinou androgénov, kortizónu, brómu či jódu, preto sa pri ich kúpe určite oplatí naštudovať príbalový leták.

Faktory, ktoré dokážete ovplyvniť

Inou, pomerne častou situáciou vzniku akné, býva rozbúrená hladina hormónov ako následok stresu. Tento strašiak modernej doby si pohlavie nevyberá a rad radom prevalcuje každého, kto ho nevie zvládať. Či už má stres pracovný alebo citový ráz, vplýva na nevyrovnanosť nášho vnútra a neraz spôsobuje viditeľné reakcie organizmu. Unavený výraz, kvalita nechtov, vlasov či tvorba akné bývajú tými najčastejšími prejavmi.

Stráňte sa cigariet a alkoholu

Veľkým nepriateľom krásnej pleti je nezdravý životný štýl. Zlozvyk ako fajčenie alebo pitie alkoholu vám na tvári dokáže narobiť riadnu neplechu - každý svojím špecifickým spôsobom. Škodliviny z cigariet sa usádzajú na pokožke rovnako intenzívne ako napríklad smog. Baktérií na tvári pribúda a priamoúmerne s nimi i riziko, že ochranná vrstva na pokožke bude narušená a poskytne tak hojnú pôdu pre vznik zápalov.

S alkoholom je situácia takmer totožná. Akonáhle „povolený“ limit prešvihnete, telo okamžite zareaguje a začne sa búriť. Bez dostatku hydratácie, o ktorú pleť oberá spomínaný „diabolský mok“, potrebných vitamínov, minerálov a prospešných látok, sa pokožka proti upchávaniu pórov a následnému vzniku akné nedokáže (u)brániť.

Zmeňte jedálny lístok

Ak sa neviete zbaviť nepekného akné, vyskúšajte zo svojho jedálnička aspoň na istý čas vyradiť bielu múku, zemiakovú kašu a všetko, do čoho sa pridáva veľa cukru. Vedci sa domnievajú, že zvýšená hladinu cukru a následne aj inzulínu v krvi podporuje, vznik akné a zhoršuje jeho priebeh. Nemyslite si, že ak už nikdy viac nevezmete do úst čokoládu, budete mať ukážkovú pleť ako Barbie. No sú to potraviny, ktoré napomáhajú udržať hladinu hormónov na uzde a tým ovplyvňovať celkový vzhľad pokožky. 

- - Inzercia - -