Dnes je sobota, 20.august 2022, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Akné po tridsiatke: Ako na mastnú a problematickú pleť?

október 27, 2018 - 17:48
Vyrážka na tvári pokazí náladu. Už dávno neplatí, že problematická pleť je doménou násťročných. Čoraz častejšie sa s mastnou pokožkou pasujú aj tridsiatničky či zrelé dámy. Patríte k nim?
Foto: 
shutterstock.com

Naoko dokonalá hollywoodska herečka Cameron Diaz pred niekoľkými rokmi priznala, že jej životným problémom je akné. Nevie sa ho zbaviť ani v zrelom veku a musí robiť všetko pre to, aby zmiernila jeho prejavy. Mnohé ženy sa s akné trápia najmä v predmenštruačnom období. Ste na tom podobne? Naučte sa o problematickú pleť starať tak, aby pôsobila sviežo a čisto. Okrem toho, že by ste mali dodržiavať určité princípy starostlivosti o zmiešanú pleť, s niektorými jej prejavmi možno skoncovať na počkanie. Pomôže intenzívna starostlivosť, ktorá pôsobí priamo v mieste aplikácie. Problematické miesto do hĺbky vyčistí, zredukuje začervenanie a vďaka aseptickým účinkom efektívne potlačí ďalší rast mikroorganizmov v mieste zápalu. Zároveň obmedzí tvorbu kožného mazu, čím zmierni prejavy akné. Takéto prípravky však nezatočia so samotným dôvodom, prečo akné vzniká. V hlavnej úlohe je rad faktorov. Medzi najvýznamnejšie patrí zvýšená produkcia mazu, hormonálne vplyvy, genetická dispozícia a pôsobenie baktérie Propionibacterium acnes. Ako by ste sa teda mali starať o mastnú a aknóznu pokožku?

Dôležité je poznať typ pokožky

Základnou prevenciou je správna starostlivosť o pleť. Na to, aby ste sa vedeli o svoju pleť dobre starať, musíte vedieť, či je koža zmiešaná alebo veľmi mastná. Ľudia so suchým typom pleti, to znamená s menším množstvom mazových žliaz, sklon k tvorbe akné nemajú. Je nevyhnutné používať prípravky určené na konkrétny typ pleti, aby nedochádzalo k zbytočnému upchávaniu ústia mazových žliaz. Pravidelné čistenie pleti znižuje obsah mazu na koži, uvoľňuje folikuly a bráni vzniku komedónov. Súčasne bráni premnoženiu baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku akné. Násilné vytláčanie komedónov či dokonca hnisavých pupienkov príznaky akné zhoršuje, a preto sa neodporúča. Ak je komedónov veľa, je lepšie zveriť čistenie pleti kozmetičke.  

7 krokov k čistejšej pleti 

 Vhodný výber a pravidelné používanie kozmetických prípravkov je v boji s problematickou pleťou kľúčový.

Odlíčenie je základ

Na odličovanie používajte čistiaci gél, ktorý šetrne odstraňuje mejkap a ostatné nečistoty. Mal by obsahovať účinné látky, ako je kyselina salicylová alebo olej z austrálskeho čajovníka, ktoré vďaka antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam dezinfikujú pleť, znižujú nadmernú tvorbu kožného mazu a zabraňujú upchávaniu pórov. 

Vyčistite póry do hĺbky

Okrem odlíčenia je vhodné pleť niekoľkokrát týždenne dôkladne očistiť aj hĺbkovým umývacím gélom na tvár. Okrem toho, že ju zbaví nečistôt, viditeľne sťahuje póry, podporuje regeneráciu a upokojuje pleť. 

Stiahnite póry, tonizujte

V každodennej starostlivosti nemôže chýbať pleťová voda, ktorá dočistí, osvieži a tonizuje pleť. Zbaví ju zvyškov nečistôt a stiahne póry.

Doprajte pleti relax

Jeden až dvakrát týždenne je vhodné aplikovať sťahujúcu pleťovú masku s ílovou zložkou a kombináciou rastlinných výťažkov. Príjemne chladí, upokojí podráždenie a stiahne póry. Môžete zvoliť aj detoxikačnú masku, ktorá pleť čistí a zbavuje ju odumretých buniek, čiernych bodiek a nečistôt

Mastná pleť si pýta vodu

Aj problematická pleť vyžaduje hydratáciu. Hydratačný gél – krém s olejom z austrálskeho čajovníka je vhodný na dennú aj nočnú starostlivosť. Spoľahnite sa najmä na špeciálnu receptúru nemastného gél-krému, ktorý nezaťažuje pokožku a neupcháva póry. 

Lokálne preliečenie

Na „akútny zásah“ majte vždy poruke lokálny gél, ktorý problematické miesto hĺbkovo čistí, potlačí prejavy akné a redukuje začervenanie pokožky.

Prekrytie

Nahraďte bežný mejkap tónovacím krémom s korektorom, ktorý prekryje nedostatky a zmatní pleť. Takéto produkty neupchávajú póry a potláčajú tvorbu akné.

Aké látky pomôžu?

• Phytosphingosin sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele. Štúdie in vivo potvrdili, že lieči už vzniknutý zápal, a tým potláča prejavy akné.

• Zincidone reguluje tvorbu kožného mazu. 

• Olej z austrálskeho čajovníka má aseptické účinky a efektívne potláča rast mikroorganizmov. 

• Aloe vera má protizápalové účinky a zmierňuje začervenanie.

• Kyselina salicylová preniká do pórov, aby znížila výskyt väčšiny zápalov, zabraňuje vzniku nových vyrážok.

Čo s ťažkými formami akné? 

„Nutná je celková, takzvaná systémová terapia. Podávajú sa antibiotiká, ktoré potláčajú zápal a množenie baktérií, v mnohých prípadoch je vhodná aj hormonálna liečba potláčajúca účinok androgénov. Najúčinnejšie sú retinoidy, ktoré tlmia aktivitu mazových žliaz, a tým aj tvorbu mazu, a bránia upchávaniu folikulov. Navyše majú mierne protizápalové a antibakteriálne účinky. Z ďalších liečebných možností odporúčam biostimulačný laser, ktorý má protizápalový účinok, alebo IPL laser pôsobiaci proti baktériám a podporujúci hojenie. Pri ťažšom postihnutí je vhodná liečba dermabráziou – obrusovaním vrchných vrstiev pokožky, čím dochádza k uvoľneniu ústia mazových žliaz,“ zhrnula primárka MUDr. Eva Rasochová

- - Inzercia - -